Sono Shion

Bad Film / Warui Eiga

reż. Sono Shion
Japonia 1995/2012, 161’
Napisy: polskie

Seanse

07.10.2023 godz. 19:00
Kino Muranów

Bilety

W roku 1995 Sono Shion wraz z 2000 osób z kolektywu performatywnego Tokio Gagaga nakręcił ponad 150 godzin materiału na taśmie wideo Hi8. Zdjęcia były realizowane w przestrzeniach miejskich w czasie działań grupy, bez pozwoleń i bez finalnego scenariusza. Z braku środków, reżyserowi nie udało się wówczas ukończyć tego projektu i do montażu zasiadł dopiero kilkanaście lat później.

Film opowiada o pełnej przemocy wizji drugiej połowy lat 90., w których przez stolicę przechodzi fala napadów na obcokrajowców, dokonywanych przez japońskie grupy gangsterskie o takich barwnych nazwach jak Kamikadze. Atakują oni wszelakich imigrantów – zarówno białych, czarnych, jak i innych Azjatów. W Kōenji – dzielnicy posiadającej dużą mniejszość chińską – obcokrajowcy organizują się w gangi i odpowiadają na przemoc, a za ich przykładem w innych dzielnicach tworzą się podobne organizacje przestępcze.

To pełna energii, ekscentryczna opowieść o przestępczości, przemocy i miłości z wykorzystaniem szekspirowskich tropów, przefiltrowanych przez motywy LGBT. Anarchistyczna, kolektywna metoda realizacji przyniosła obraz wyjątkowy, pozostający nadal świeży i prowokacyjny.


Sono Shion

„Nim skończyłem 47 lat, nikt mnie tak naprawdę nie dostrzegał. Nie byłem znany. Zawsze było z tym tak samo. Jeśli młody artysta nie tworzy czegoś, co oburza starych ludzi, to nie ma to sensu. Obojętnie, czy jest to muzyka czy kino - powinno być krytykowane przez starszych ludzi”.

W „Złym filmie” Sono Shion powraca do czasów młodości i eksperymentowania, pochylając się nad posiadającym problemy techniczne, olbrzymim materiałem filmowym, który zawiera w sobie jednak niesamowity potencjał. Zdolność przetworzenia archiwalnych nagrań w film, co potrafi po latach ekscytować i zaskakiwać, gdy jest nareszcie skończony, pozostaje tajemnicą rzemiosła i intuicji tego japońskiego reżysera.

Format Hi8 był charakterystyczny dla półprofesjonalnych kamer wideo z lat 90., a dość kontrastowy i bogaty obraz pozwalał zarejestrować zaskakująco sporo detali. Partyzanckie metody kręcenia filmu i improwizacja przyniosły zróżnicowany, a przy tym i dość wizualnie niespójny materiał. Sono udało się jednak zapanować nad tym chaosem. „Zły film” oddaje ducha eksperymentalnego i niezależnego kina tamtej dekady w japońskim kinie, nie będąc przy tym wcale odebranym jako zły film z perspektywy widza.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Tokio Gagaga
montaż: Sono Shion
obsada: Ishikawa Yûya, Itô Takeshi, Mori Kôta, Nishimura Yoshihiro, Sono Shion
język: japoński
barwa: kolor