Sono Shion

Tokyo Gagaga / Tōkyō  Ga Ga Ga

reż. Sono Shion
Japonia 2015, 32’
Napisy: polskie

Seanse

07.10.2023 godz. 19:00
Kino Muranów

Bilety

Tokio Gagaga to nazwa grupy performerów, którą Sono Shion kierował w latach 90. Pod jego wodzą młodzi ludzie anektowali stołeczną przestrzeń miejską. Grupa nosiła transparenty z ręcznie namalowanymi hasłami i, korzystając z megafonów, atakowała przypadkowych przechodniów okrzykami – hasłem „TOKIO GA GA GA” oraz recytacjami poezji. Sono jako energicznego kierownika działań wyróżniały czarne okulary i staromodny kapelusz. Tym prowokacyjnym działaniom nie przyświecał konkretny przekaz ideologiczny, polityczny czy religijny.

W filmie „Tokio Gagaga” znalazły się fragmenty archiwalnych dokumentacji z działań grupy z lat 1993-1995. Posiadają typową dla tego okresu niską jakość kamer wideo, przez co są dość surowe w swoim charakterze. Zostały jednak uzupełnione o estetyczne, plastyczne fotografie, opisy, objaśnienia oraz odautorski, refleksyjny komentarz samego Sono, odpowiadającego na serię pytań.

Półgodzinny film dokumentalny „Tokio Gagaga” został po raz pierwszy zaprezentowany latem 2015 roku na wystawie w Gallery Garter, znajdującej się w tokijskiej dzielnicy Kōenji. Poza projekcją, zwiedzający mogli podziwiać wypełniające ekspozycję ciągi transparentów oraz słuchać dwóch młodych dziewczyn, ubranych w stroje stylizowane na umieszczone na ścianach materiały.


Sono Shion

„Zostałem poetą jako nastolatek. Zapisywałem wiersze długopisem na papierze. Było to jednak bardzo nudne, więc zacząłem pisać na murach, w toaletach i tego typu miejscach. Potem przeszedłem do robienia tym zapiskom zdjęć” – wspomina reżyser. I tak stopniowo Sono od poezji przeszedł do medium filmu, sięgając po kamerę 8mm. A potem tę kamerę skierował na siebie, rejestrując czytanie własnych poezji. Z perspektywy czasu Sono miał wrażenie, że nim zdał sobie sprawę z tego, co dokładnie robi, stworzył pierwszy film. I tak poeta stał się filmowcem.

Dokument stanowi cenne i rzadkie świadectwo początków kariery artystycznej Japończyka, gdy zajmował się tworzeniem poezji i działaniami performatywnymi w przestrzeni publicznej. Ukazuje też specyfikę grupy Tokio Gagaga, z którą Sono dwa lata później zrealizował „Zły film”.

„Jako że «Tokio Gagaga» powstało po «Pokoju», który był bardzo 'zamkniętym' filmem, chciałem zrobić coś, co eksploduje. Nie uważałem wtedy, że filmy są moim podstawowym środkiem ekspresji”.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Tokio Gagaga