Sono Shion

Noriko’s dinner table / Noriko no Shokutaku

reż. Sono Shion
Japonia 2005, 159’
Napisy: polskie

Seanse

04.10.2023 godz. 22:00
Kino Muranów

Bilety

Pod wpływem narastającego konfliktu z zaborczym, despotycznym ojcem, siedemnastoletnia Noriko ucieka z rodzinnego miasta na prowincji. W stolicy spotyka Kumiko, którą poznała przez internetową platformę Haikyo.com, miejsce anonimowych rozmów nastolatków. Tajemnicza Kumiko, znana tam pod pseudonimem Ueno Station 54, prowadzi firmę I.C. Corp, wynajmując samotnym klientom fikcyjnych członków rodziny, by ci mogli choć na chwilę zaznać familijnego szczęścia.

W przypadku takiego filmu jak „Przy stole z Noriko” źródłem horroru nie jest magiczna istota, a iluzoryczny świat wirtualny. Z jednej strony oferuje on ucieczkę od opresyjnej rzeczywistości i pozwala zachować anonimowość, a z drugiej wystawia bohaterkę na kontakt z osobą pozbawioną namacalnej tożsamości, której intencje nie są jej znane.

„Wielu przyznało, że «Przy stole z Noriko» jest znacznie bardziej straszne niż przeciętne japońskie horrory, w których chodzi po prostu o straszenie widzów” – mówi reżyser.


Nagrody i Festiwale

Karlovy Vary International Film Festival 2005 - Special Mention, Don Quijote Award: Sono Shion
Puchon International Fantastic Film Festival 2006 - Best Actress: Fukiishi Kazue, Citizen's Choice Award: Sono Shion
Yokohama Film Festival 2007 - Best New Talent: Yoshitaka Yuriko

Sono Shion

Po sukcesie „Klubu samobójców” Sono Shion otrzymał propozycję, aby napisać w oparciu o ten film powieść. Jednak przetworzenie na prozę już raz zaprezentowanej historii twórca uznał za dość nudne, niezbyt interesujące działanie. Dlatego zdecydował się sięgnąć po jedną z epizodycznych bohaterek filmu i opowiedzieć jej historię. Potem stwierdził, że gotową powieść zekranizuje. W ten sposób powstało „Przy stole z Noriko”.

„Klub samobójców” i „Przy stole z Noriko” wiele łączy pod względem eksplorowania gatunków z dreszczykiem i zdolności Sono do budowania ciężkiej, niepokojącej atmosfery. I choć zaprezentowane w tych filmach historie się przenikają, trudno jest mówić o występowaniu między nimi zależności typowej dla pierwowzoru i sequelu – choćby z tego powodu, że drugi film nie odsłania tajemnic obecnych w pierwszym. Oba dreszczowce różni też sposób, w jaki prezentowane są w nich wydarzenia Sono Shion historię z „Przy stole z Noriko” podzielił na rozdziały, przyporządkowując je poszczególnym bohaterom. Za pomocą nielinearnej narracji i wymieszania ich perspektyw ukazał wielowymiarowość koszmaru, mającego źródła w trywialnej i pozornie bezpiecznej codzienności.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Tanikawa Sōhei
montaż: Itō Jun'ichi
muzyka: Hasegawa Tomoki
obsada: Fukiishi Kazue, Tsugumi, Yoshitaka Yuriko, Miyata Sanae
producent: Suzuki Takeshi
produkcja: Mother Ark Co. Ltd.
język: japoński
barwa: kolor