Sono Shion

The Room / Heya

reż. Sono Shion
Japonia 1992, 92’
Napisy: polskie

Seanse

03.10.2023 godz. 21:15
Kino Muranów

Bilety

Młoda agentka nieruchomości o pozbawionej wyrazu twarzy oprowadza elegancko ubranego pana po pokojach na wynajem. Podróżują komunikacją publiczną i odwiedzają coraz to kolejne miejsca, z których każde wydaje się pozornie odpowiednie. Jednak zainteresowany wynajmem błyskawicznie dostrzega ich ukryte wady. Mówiąc szeptem mężczyzna informuje agentkę, że szuka pokoju, który będzie niewielki, a zarazem przestronny, i w dodatku – z dobrym widokiem. Lista wymagań stale rośnie. Czy da się w ogóle odnaleźć tytułowy Pokój? I czym ma być on dla tego zagadkowego człowieka?

Czarno-biały, ziarnisty film otwiera enigmatyczna uwaga reżysera „Kwiecień był najokrutniejszym miesiącem. Żegnaj, XX wieku”. A przecież film powstał jeszcze w 1992 roku! Tajemnicza notka narzuca pochmurną aurę tej pozornie spokojnej opowieści w stylu slow cinema. W przeciwieństwie do męczących widza artystowskich twórców, Sono mieści się jednak w zaledwie półtorej godziny i w raptem 61 statycznych ujęciach.


Sono Shion

Zachwycające zdjęcia Ōtsuki Yūichirō, minimalizm obrazów, oszczędność gry aktorskich i innych środków wyrazu sprawiają, że „Pokój” to najbardziej ascetyczny film w bogatym i niejednoznacznym dorobku Sono Shiona. Reżyser oddał w nim hołd klasycznemu kinu gangsterskiemu.

Widz ma prawo szukać w „Pokoju” zarówno tropów zachodnich, jak i japońskich – echa tytułów znanych i marginalnych. W tym cichym, acz pełnym niuansów obrazie odnajdą się doskonale również doskonale ci, co nie znoszą gatunku gangsterskiego i oczekują dzieła, co podważa jego popularny wzorzec.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Ōtsuka Yūichirō, Miki Shigenori
montaż: Ukai Kanoniko
obsada: Maro Akaji, Dōguchi Yoriko, Takahashi Sayoko, Sano Shirō
producent: Yasuoka Takuji
język: japoński
barwa: czarno-biały