Medea i jej sobowtór

Hyoung-Taek Limb


pt.–sob. 29–30.09.2023, 19:00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety

Język: koreański, z polskimi i angielskimi napisami

29.09 po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Hyoung-Taek Limbem, które poprowadzi Dyrektor InlanDimensions International Arts Festival Nikodem Karolak


wt.-śr. 03-04.10.2023, 18:00
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Bilety

Język: koreański, z polskimi i angielskimi napisami

03.10 po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem Hyoung-Taek Limbem, które poprowadzi Nikodem Karolak


Medea ucieka ze swoim kochankiem Jazonem i ma z nim dwójkę dzieci. Jednak Jazon opuszcza ją i poślubia Glauce, królewnę koryncką, córkę Creona, aby dalej samodzielnie dążyć do władzy. Płonąca gniewem Medea mści się na Kreonie i Glauce, tym samym doprowadzając siebie do zatracenia i emocjonalnej ruiny. Łącząc szekspirowską brawurę, taniec współczesny, tradycyjny gatunek koreańskiej muzyki pansori czy koreańską operę mydlaną Jeong-ga, Limb rozszczepia tytułową Medeę na dwie postaci: matkę i kochankę, konsekwentnie odwołując się do przyjętej teorii symulakrów (awatarów), tworząc oryginalny spektakl na pograniczu Wschodu i Zachodu.


Twórcy

Hyoung-Taek Limb jest byłym profesorem reżyserii teatralnej i aktorstwa w Seoul Institute of the Arts oraz dyrektorem artystycznym Seoul Factory for the Performing Arts. Pracował jako dyrektor artystyczny LITE or Laboratory for International Theatre Exchange, Inc. z siedzibą w Nowym Jorku. Posiada tytuł licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Yonsei, magisterium z teatru na Uniwersytecie Dongguk oraz tytuł magistra sztuk pięknych w zakresie reżyserii teatralnej na Columbia University School of the Arts. Został wybrany Artystą Teatru Następnego Tysiąclecia przez Korea Times w Nowym Jorku w 2000 roku, po czym zdobył nagrodę dla najlepszej reżyserii na 19. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Eksperymentalnego w Kairze w 2007 roku. Jego działania artystyczne są mocno nastawione na ruch i głos aktorów, skoordynowany z muzyką graną na żywo, a jego produkcje teatralne są luźną adaptacją klasycznych dzieł eurazjatyckich zestawionych ze współczesną perspektywą. Limb pracował również jako aktor przy kilku sztukach teatralnych i filmach w USA i Korei. Był członkiem Amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych. Obecnie pracuje jako dyrektor artystyczny kilku festiwali, w tym Festiwalu Suwon-Hwasung w Korei, Festiwalu India Sarang w Korei i PADAF (Festiwal Sztuki Zabawy i Tańca). Do jego najwybitniejszych dzieł należą: Medea i jej sobowtór (teatr La Mama w Nowym Jorku, Kair w Egipcie, Santiago w Chile, Chennai w Indiach, Moskwa w Rosji, Shizuoka World Theatre Festival w Japonii); Hamlet_Avataar (współpraca między Koreą a Indiami miała swoją premierę w Seulu w 2014 roku); Trzy siostry -zagubione w czasie (premiera w Seulu w 2004 roku, spektakle zagraniczne w Warszawie i Nowym Jorku); a także inne adaptacje wysoko intertekstualne, takie jak: Wiśniowy sad_Komedia Nostalgia, Idiota i biel, La Dispute, etc.

https://www.seoulfactory.org (under construction)

https://www.facebook.com/seoulfactory2003

https://www.instagram.com/seoulfactory_new


Realizatorzy

Reżyser

Hyoung-Taek Limb

Tekst oryginalny

Eurypides

Asystent reżysera

Hana Cho, Sabina Yoon

Producent

Jieon Lim

Light / Technical Director

Tae Jin Chung

Występują

Sohee Kim, Jaekyung Moon, Jin Hwi Kang, Sung Won Lee, , Su Yeon Lee, Yoo-Jin Baek

Muzyka i śpiew na żywo

Minjung Kim, Jiyoo Kim, Daehyun Kim, Soomin Park

Music Director

Kyungro Yoon

Choreography

Soyee Kim

Scenography

Seok Young Bae
Costume Design
Soonhwa Choi
Costume(Additional)
Dahye Lee

Wideo

CINE LEE

Trener wokalny

Kim Jee Hyun

Światła

JeongTae-jin

Dźwięk

Yeowoon Kim
Vocal Director
Jee Hyun Kim

Premiera

2006

Czas trwania

85 min

Produkcja

Seoul Factory for the Performing Arts

Dofinansowano ze środków

Arts Council Korea