Sono Shion

Love Exposure / Ai no mukidashi

reż. Sono Shion
Japonia 2008, 237’
Napisy: polskie

Seanse

02.10.2023 godz. 19:00
Kino Muranów

Bilety

Yū to samotny nastolatek, który jest wewnętrznie skonfliktowany przez katolicką wiarę. Jego ojciec po śmierci matki został księdzem i prowadzi własny kościół. Próbuje wymusić na chłopaku wyznanie grzechów. Przy braku popełnienia prawdziwych, syn wylicza zmyślone, ale że nie brzmią one dość przekonująco – to wyrusza w pełną przygód podróż, by się solidnie, autentycznie zbrukać.

„Czego nie zrobiłby Jezus?” Z buntu i przewrotności Yū podejmuje się perwersyjnej aktywności pornograficznej. Na swojej drodze spotyka Yōko, która staje się jego Marią Dziewicą i Ayę, próbującą uwikłać go w kult Kościoła Zero. Powstały trójkąt miłosny kieruje młodych ludzi w kierunku coraz to bardziej drastycznych działań, o niemożliwych do przewidzenia konsekwencjach.

„Love Exposure” przyniósł Sonowi Shiono zasłużoną sławę i rozpoznawalność. Film uchodzi za jeden z najbardziej niezapomnianych i wyjątkowych produkcji początku XXI wieku w kinie japońskim.


Nagrody i Festiwale

Berlin International Film Festival 2009 - Caligari Film Award, FIPRESCI Prize: Sono Shion
Fantasia Film Festival 2009 - Best Asian Film, Most Innovative Film, Special Jury Prize: Sono Shion, Jury Prize: Best Female Performance: Mitsushima Hikari
New York Asian Film Festival 2008 - Grand Jury Prize: Sono Shion
Bucheon International Fantastic Film Festival 2009 - Netpac Award (Special Mention): Mitsushima Hikari, Ando Sakura
Tokyo Filmex 2008 - Audience Award: Sono Shion
Kinema Junpo Awards 2010 - Best New Actor: Nishijima Takahiro, Best Supporting Actress: Mitsushima Hikari
Yokohama Film Festival 2010 - Best New Talent: Mitsushima Hikari, Best Supporting Actress: Ando Sakura

Sono Shion

„Uważam, że ludzie powinni uczestniczyć w tym filmie w taki sposób, jakby oglądali walkę zapaśniczą” – żartobliwie uważa reżyser. Recepcja „Love Exposure” w obiegu festiwalowym była pełna skrajnych emocji. Tytuł zachwycił i ekscytował w równym stopniu młodą publiczność, co i doświadczonych krytyków, przynosząc reżyserowi bardzo wiele nagród i wyróżnień.

„Love Exposure” to film o młodzieży, w którym Sono – jak wielu japońskich reżyserów w przeszłości – wykorzystał katolicyzm, system obecny w tym kraju marginalnie, wręcz efemerycznie, by zbudować prowokacyjną krytykę religii jako niebezpiecznego systemu norm nieprzystających do życia. Yū ten pełen paradoksów system bez wątpienia wprawia w dezorientację, a z czasem i deprawuje, co pokazuje destrukcyjny wpływ fanatyzmu na ludzi, szczególnie na młode osoby podatne na manipulację. „Love Exposure” to również frapujący reprezentant serii japońskich filmów dotyczących zjawiska tzw. nowych religii.

Oglądanie tego ponad czterogodzinnego dzieła jest określane jako bardzo fizyczne doświadczenie. Pomimo niestandardowej długości, zachwyceni fani są zdania, że do „Love Exposure” trzeba wracać po wielokroć, a najlepszym jego doświadczeniem pozostaje seans zbiorowy.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Tanikawa Sōhei
montaż: Itō Jun'ichi
muzyka: Morinaga Yasuhiro
kostiumy: Hakamada Chiyoe
obsada: Mizuno Miki, Togashi Makoto, Kagurazaka Megumi, Kazuya Kojima, Nikaido Satoshi
producent: Chiba Yoshinori
produkcja: Omega Project
język: japoński
barwa: kolor