Sono Shion

Suicide’s Club / Jisatsu Sākuru

reż. Sono Shion
Japonia 2001, 99’
Napisy: polskie / angielskie

Seanse

04.10.2023 godz. 20:00
Kino Muranów

Bilety

Detektyw Kuroda próbuje rozwikłać zagadkę serii samobójstw wśród japońskiej młodzieży. Im poznaje więcej szczegółów, tym tragiczne zdarzenia okazują się coraz bardziej makabryczne i absurdalne. Akcja – co typowe dla kryminałów i horrorów – rozgrywa się na przestrzeni kilku dni, w trakcie których policja desperacko próbuje rozwikłać tajemnicę pozornie niepowiązanych ze sobą wydarzeń.

„Klub samobójców” – niezwykle oryginalny thriller kryminalny – stał się przełomowy dla dalszej kariery Sono Shiona. Znacznie popularniejszy od jego dotychczasowych filmów, rozpoczął jego drogę do rozpoznawalności w kraju i zyskania sławy za granicą, otwierając dwie dekady niezwykłej płodności.

Siła filmu tkwi w doskonałych kreacjach aktorskich popularnych, powszechnie lubianych i wszechstronnych aktorów, jak Ishibashi Ryō i Nagase Masatoshi. Sono skonfrontował ich z wieloma młodymi talentami. Jednak to decyzja o tym, aby w filmie wystąpił tak charyzmatyczny muzyk jak Rōrī Teranishi i zinterpretował poezje reżysera, zapewniła „Klubowi samobójców” status dzieła kultowego.


Nagrody i Festiwale

Fantasia Film Festival 2003 - Jury Prize: Most Ground-Breaking Film: Sono Shion

Sono Shion

„Klub samobójców” można oglądać na wiele sposobów. Jest to bez wątpienia solidny thriller kryminalny i wywołuje takie emocje, jak najlepsi reprezentanci tego gatunku. Jeśli wczesny, czarno-biały film Sono „Pokój” był poetycką dekonstrukcją tematyki kryminalnej, to tym razem twórca uznał, że będzie bardziej trzymać się ogólnych reguł reżyserskiej gry w gatunki i odpowie na wszystkie oczekiwania publiczności.

Jeśli poza śledzeniem intrygi widz przyjrzy się jednak problematyce w nim podjętej, będzie też mógł stwierdzić, że upiorna historia opowiedziana przez Sono ma także i znamiona komentarza społecznego. Jak każdy dojrzały twórca, również i on chciał opowiedzieć o młodzieży ze swojego kraju.

„Klub samobójców” to zatem dość poważny film, choć ma przecież i elementy tragikomiczne, groteskowe. Opowiadając o życiu młodych ludzi z perspektywy osoby dorosłej, Sono uniknął wejścia w pułapkę dydaktyki i moralizowania. I choć rozmyśla nad „tą straszną młodzieżą”, to potrafi w widzu wzbudzić gęsią skórkę. Paradoksalnie, jest to jeden z jego najprzystępniejszych filmów. „Klub samobójców” pozostaje zarówno doskonałym wyborem dla pasjonatów kryminalnych zagadek, jak i miłośników brutalnego kina spod niegdyś popularnego hasła „Asia Extreme”, czy wreszcie i trochę zdystansowanych fanów japońskiej popkultury, co widzieli już prawie wszystko zrealizowane podług zasad, a teraz poszukują komentarza dotyczącego gatunków i swojej ulubionej kultury popularnej z Dalekiego Wschodu.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Satō Kazuto
montaż: Ōnaga Masahiro
muzyka: Hasegawa Tomoki
obsada: Ishibashi Ryō, Nagase Masatoshi, Hosho Mai, Rōrī Teranishi, Maro Akaji
producent: Kawamata Seiya
produkcja: Omega Project
język: japoński
barwa: kolor