Sono Shion

I am Keiko / Keiko desu kedo

reż. Sono Shion
Japonia 1997, 61’
Napisy: polskie

Seanse

03.10.2023 godz. 20:00
Kino Muranów

Bilety

Po śmierci ojca kelnerka Suzuki Keiko (w tej roli aktorka Suzuki Keiko o delikatnym, hipnotyzującym głosie) żyje samotnie. Jej jasne mieszkanie o czerwonych ścianach i żółtych meblach wydaje się swoistym dziełem sztuki. Dziewczynę dopada obsesja na punkcie czasu i uznaje, że za pomocą zwykłego, noszonego na ręku zegarka da się zmierzyć ludzkie życie. Po przeżyciu 8036 dni (czy: 192 864 godzin) zbliża się nieuchronnie do 22. urodzin. Keiko postanawia – w imię swojego życia i śmierci – możliwie jak najdokładniej zarejestrować trzy tygodnie dzielące ją od niepokojącej daty.

W „Jestem Keiko” zwrócona w stronę widowni bohaterka opowiada o codziennych czynnościach. Dobiera różne stroje, fryzury i peruki, układając kompozycje złożone z bibelotów zachwycających kolorami i detalami. Keiko cały czas wszystko metodycznie odlicza, dzieląc życie na krótkie chwile, a zarazem – te chwile celebruje, przydając im nieoczekiwanej wagi i czaru.


Sono Shion

Wczesny film Sono Shiona „Jestem Keiko…” powstał z myślą o publiczności szukającej w kinie pięknych obrazów i unikalnego, trudnego do opisania nastroju o bogatej palecie półtonów. Docenią go również widzowie zainteresowani sztuką, designem i bacznie śledzący mody filmowe. W interesujący sposób scenografia cofa nas do powojennego świata. Reżyser, sięgając na poły żartobliwie do obiektów reprezentujących wyrafinowaną, międzynarodową sztukę designu, odwołuje się do nowej wizji wystroju wnętrz, kreowanej na Zachodzie i w Japonii przez wybitnych artystów. „Jestem Keiko…” nie jest jednak krytyką konsumpcjonizmu w jego odmianie elitarnej, a wręcz przeciwnie – pochwałą rzeczy, apoteozą przedmiotowości.

Na początku i na końcu filmu pada informacja: „Ten film kończy się po 1 godzinie, 1 minucie i 1 sekundzie”. Nasz seans rozpoczyna się, jak podaje bohaterka, późnym popołudniem o 19:22, a jego finał wypada o 20:23. Kontemplacyjną, powolną i poetycką atmosferę filmu budują właśnie takie szczegóły, które docenią widzowie lubiący urok świata opisywanego w detalach.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Won On-ling
obsada: Suzuki Keiko
producent: Yoshida Shunji
język: japoński
barwa: kolor