Sono Shion

Red Post on Escher Street / Eschaa dōri no akai posuto

reż. Sono Shion
Japonia 2020, 148’
Napisy: polskie

Seanse

06.10.2023 godz. 19:00
Kino Muranów

Bilety

Popularny reżyser Kobayashi Tadashi ogłasza dla wszystkich zainteresowanych otwarte przesłuchanie do swojego nowego filmu. Nie oczekuje doświadczenia, w efekcie czego zgłoszenia decyduje się nadesłać wielu amatorów, dopiero marzących o karierze aktorskiej.

Tytuł odnosi się do starej, czerwonej skrzynki pocztowej na ulicy Eschera, do której młodzi ludzie wrzucają swoje listy do reżysera. Ten staromodny gest wymusza na nich sam Kobayashi, wskazując w ogłoszeniu na konieczność przesłania materiałów drogą pocztową. W toku akcji śledzimy zmagania młodych osób.

Sono Shion w konwencji ostentacyjnie anachronicznej, ciepłej tragikomedii odnosi się do swojej wieloletniej praktyki – odkrywania młodych talentów, angażowania ich i w efekcie wprowadzaniem do przemysłu filmowego nowych twarzy. „Czerwona skrzynka na ulicy Eschera” jest również wyrazem miłości do kina, fascynacji procesem przesłuchań i spontanicznych interakcji, mających miejsce w procesie prowadzenia przesłuchań, prób i wreszcie spotkań na planie filmowym.


Nagrody i Festiwale

2020 Montréal Festival of New Cinema - Temps Ø People's Choice Award: Sono Shion

Sono Shion

Widok pustej ulicy. W tle słyszymy muzykę poważną. Dziewczyna stoi w gotowości, by uderzyć klapsem na sygnał reżysera. Pełne napięcia oczekiwanie. Reżyser wydaje instrukcje zza kadru, klaps trzaska, a ulicę stopniowo zaludniają pozornie przypadkowi, kolorowo ubrani piesi. W ciągu minuty przechodzą przed naszymi oczami wszystkie postaci występujące w tym oryginalnym filmie.

„Czerwona skrzynka na ulicy Eschera” powstała jako efekt uboczny warsztatów, prowadzonych przez Sono dla adeptów aktorstwa. Po uświadomieniu sobie, że ograniczenie się wyłącznie do takich zajęć jest zgoła niewystarczające, reżyser zaprosił uczniów do wspólnej pracy nad realną produkcją. Z tego powodu jego film bardzo wiele łączy z projektami dyplomowymi, a przy tym prowokuje do skojarzeń z wczesnymi działaniami performatywnymi w przestrzeni publicznej. I tak oto, po upłynięciu kilku dekad, reżyser znów pokazuje, co kryje się za „zarządzaniem” dużej grupy ludzi i na czym polega pasja kreacji.

Twórcy

reżyseria: Sono Shion
scenariusz: Sono Shion
zdjęcia: Suzuki Masaya
montaż: Sono Shion
obsada: Nawata Canon, Kohira Matsuri, Matsumoto Hirona, Kobayashi Tadashi, Fujimaru Sen
producent: Hiroyuki Ogasawara
produkcja: Hikoki Films International, AMG Entertainment
język: japoński
barwa: kolor