Japońskie reżyserki

W oddali

In the Distance
reż. Cato Saki
Japonia 2021, 78’
Napisy: angielskie

Ako, aspirująca fotografka wciąż czekająca na swoją szansę i San, pracująca na pół etatu w najróżniejszych miejscach – obie poznały się i zamieszkały pod jednym dachem dzięki wspólnej znajomej Itsuko. Jednak gdy wyjeżdża ona do pracy i jest zmuszona zostać na miejscu przez epidemię koronawirusa, Ako i San ze względu na odmienne charaktery zostają na siebie skazane. Ta pierwsza obdarzona jest skrupulatnością i spokojnym charakterem, druga to wolny duch terroryzujący cały wszechświat (łącznie z najbliższymi sąsiadami) dźwiękami takich instrumentów jak akordeon, trójkąt czy okaryna. Pewnego dnia do ich domu przychodzi tajemnicza dziewczyna szukająca pewnego wyjątkowego listu…

Cato Saki (sama wcielająca się w rolę Ako) rozpisuje swój film na cztery akty, w każdym z nich podejmując próbę przyglądania się życiu swoich bohaterów i rozwijania relacji między głównymi postaciami. Cato tworzy cichy dramat, w którym na powierzchni emocje są spokojne i zrównoważone, pod nią dzieje się jednak o wiele więcej. Reżyserka nie waha się nagle i odważnie przełamać konwencji i wkroczyć na tereny bliskie realizmowi magicznemu, wszystko to w trosce o swoich bohaterów, którym wyraźnie kibicuje.

Sławomir Wasiński


Nagrody i Festiwale

PIA Film Festival 2021 - PFF Nagroda Publiczności

Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniu 27 września o godz. 16.30.

Cato Saki

Urodzona w prefekturze Aichi w 1989 roku. Choreografka i aktorka. W dzieciństwie rozpoczęła naukę tańca, by w gimnazjum rozpocząć swoją przygodę z musicalem. Po pracy w produkcji scenicznej, choreografii i aktorstwie, w 2017 roku uczęszczała na kurs aktorstwa w Tokijskiej Szkole Filmowej. Tam zainteresowała się produkcją filmową. W oddali (2021) jest jej debiutem fabularnym.

Filmografia

2021 W oddali / In the Distance

Twórcy

reżyseria: Cato Saki
scenariusz: Toyoshima Haruka
zdjęcia: Kawamoto Yosuke
muzyka: SKANK
obsada: Cato Saki, Toyoshima Haruka, Kamaguchi Keita, Kanda Akemi, Takaha Kai, Honjō Mio, Yukawa Ayako
produkcja: Tento
język: japoński
barwa: kolor