Ero-Nites

Erotyczny skandal z dynamitem w tle

Dynamite Graffiti / Suteki na Dainamaito Sukyandaru
reż. Tominaga Masanori
Japonia 2018, 138’
Napisy: angielskie

Historia pierwszych kilkudziesięciu lat życia Sueia Akiry, który u szczytu swojej kariery stał się japońskim Hugh Hefnerem prowadząc trzy poczytne magazyny erotyczne. Podróż rozpoczyna się od nieszczęśliwego dzieciństwa, kiedy to będąc kilkuletnim chłopcem jego matka wysadziła się wraz z kochankiem z sąsiedztwa używając dynamitu, poprzez skromne początki młodego ilustratora odkrywającego, że może zarobić więcej pieniędzy w branży erotycznej niż jako plakacista dla zyskujących coraz większa popularność kabaretów, aż do redaktora naczelnego trzech najlepiej sprzedających się pism erotycznych w Japonii: „New Self”, „Weekend Super” oraz „Shashin Jidai” („Photo Age”), przy których współpracowali tak uznani fotografowie jak Araki Nobuyoshi i Moriyama Daidō.

Tominaga Masanori wkłada wiele wysiłku, by jak najdokładniej oddać ducha tamtejszej epoki z jej rozedrganym, wiecznie kolorowym i chaotycznym życiem towarzyskim i stałym poczucie budowania czegoś na nowo. Próbuje też z powodzeniem uchwycić energię, buntowniczą atmosferę dawnych czasów, tak żywo odczuwalną w twórczości chociażby Terayamy Shūjiego. Jednak to bohaterowie są w centrum jego zainteresowania. Wielowymiarowa postać Sueia ma niejedną twarz (a może maskę?), wśród nich możemy dostrzec pasjonata i artystę pragnącego wyrazić siebie, nawet jeśli sam nie pojmuje, co to tak naprawdę znaczy. Tominaga kreśli portret człowieka, który dzięki swojej pasji i ciężkiej pracy może osiągnąć sam szczyt. Suei jawi się również jako postać głęboko tragiczna, żyjąca w próżni własnej pracy i nierozumiejąca otaczającego go społeczeństwa, co w ostatecznym rozrachunku przyczyni się do jego upadku.

Sławomir Wasiński


Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniach 19 września o godz. 18.00 oraz 30 września o godz. 20.30.

Tominaga Masanori

Urodził się w 1975 roku w prefekturze Ehime w Japonii. Jego pierwszy krótkometrażowy film Dolmen (1999) otrzymał Honorowe Wyróżnienie od międzynarodowego jury na International Short Film Festival Oberhausen w 2000 roku. Odnajduje się z powodzeniem w krótkich jak i pełnych metrażach. Również odmienne formy nie są mu obce, tworzy zarówno filmu fabularne i dokumenty.

Wybrana filmografia

1999 Dolmen (short)
2006 Pavillion sanshouo / The Pavillion Salamandre
2009 Pandora no hako / Pandora’s Box
2010 Ranbō to taiki / Vengeance Can Wait
2011 Atomu no ashioto ga kikoeru / The Echo of Astro Boy’s Footsteps (doc.)
2017 Kabocha to Mayonēzu / Pumpkin and Mayonnaise

Twórcy

reżyseria: Tominaga Masanori
scenariusz: Tominaga Masanori
zdjęcia: Tsukinaga Yūta
montaż: Tamaki Genta
muzyka: Kikuchi Naruyoshi, Oda Tomomi
obsada: Emoto Tasuku, Maeda Atsuko, Miura Tōko, Ono Machiko, Mineta Kazunobu, Matsushige Yutaka, Murakami Jun, Ochiai Motoki, Kijima Noriko, Shimada Kyūsaku
producent: Kanamori Tamotsu, Nishikawa Asako, Nishigaya Toshikazu
produkcja: Nikkatsu, Tokyo Theatres K.K.
język: japoński
barwa: kolor