Japońskie reżyserki

Bachiranun

reż. Higashimori Aika
Japonia 2021, 61’
Napisy: angielskie

Młody mężczyzna w słomkowym kapeluszu dzierży w dłoni koszyk z małym żółwiem morskim, spotyka na swojej drodze innego, z koszem wypełnionym owocami o fantazyjnych kolorach. Uczennica (w tej roli sama reżyserka) gnająca przez zakątki wyspy Yonaguni niczym wiatr, poznaje dwie inne dziewczyny: jedna z nich trzyma kość, druga żółty kwiat – ich dłonie zdobią symbole łączące się z lokalnymi rytuałami.

W debiutanckim filmie, będącym fabularno-dokumentalnym mariażem, Higashimori Aika wraca w swoje rodzinne strony, by złożyć hołd mieszkańcom Yonaguni – najbardziej wysuniętego na zachód punktu Japonii leżącego nieco ponad sto kilometrów od wschodniego wybrzeża Tajwanu. Narracja wiedzie nas poprzez część fabularną, osnutą aurą oniryczności i poetyckiego wydźwięku zakorzenionych w dawnych wierzeniach i rytuałach wyspy, by płynnie przenieść widza w część obserwacyjną. Doświadczamy lokalnego śpiewu i muzyki, uczestniczymy w corocznym festiwalu plonów, podczas którego mieszkańcy wyspy modlą się i honorują boginię Miruku odpowiedzialną za płodność tamtejszej ziemi. Jednym z elementów codzienności stała się też modlitwa o deszcz. Film Higashimori jest zarówno portretem przemijania, w którym obrazy starego świata nikną wraz z najstarszymi mieszkańcami Yonaguni, jak i traktatem o pamięci, gdzie troska o to, co stanie się ze wspomnieniami jest niemal równie silna jak same wspomnienia. W końcu bachiranun w języku yonaguni oznacza „nigdy nie zapomnę”.

Sławomir Wasiński


Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniu 27 września o godz. 15.00.

Higashimori Aika

Swoją karierę rozpoczęła od kursu aktorstwa na Wydziale Filmowym na Kyoto University of Arts nabywając doświadczenia związanego z różnymi aspektami pracy nad filmem podczas występów w etiudach filmowych. Za swój pierwszy film Bachiranun (2021), nakręcony w domu swojej babci, otrzymała Grand Prix na Pia Film Festival 2021. Prócz aktorstwa uczy się języka yonaguni i publikuje artykuły m.in. w takich gazetach jak „Okinawa Times”.

Filmografia

2021 Bachiranun

Twórcy

reżyseria: Higashimori Aika
scenariusz: Higashimori Aika
zdjęcia: Higashimori Aika
montaż: Higashimori Aika
kostiumy: Hirai Mari, Yamamoto Sakura
obsada: Higashimori Aika, Ishida Kenta, Sasaki Nami, Mitsui Yasudai, Yamamoto Sakura
producent: Kimura Yuri, Mitsui Yasuhiro, Higashimori Aika
produkcja: Department of film at Kyoto Art University
język: japoński, yonaguni
barwa: kolor