Japonia/Korea

Baby Broker

Broker
reż. Koreeda Hirokazu
Korea Południowa 2022, 129’
Napisy: polskie

Sang-hyun (Song Kang-Ho) i jego przyjaciel Dong-soo (Gang Dong-Won) żyją skromnie, prowadząc małą pralnię i dorabiając na plebanii. Pewnej ulewnej nocy w oknie życia pojawia się niemowlę. Przekonani, że po porzuconego chłopca nikt się nie zgłosi, Sang-hyun i Dong-soo planują sprzedać go parze, która nie może mieć własnych dzieci. Kiedy wszystko wydaje się ustalone, niespodziewanie zjawia się matka dziecka.

Młoda dziewczyna odkrywa ich plan i chce zgłosić sprawę na policję. Porywacze przekonują ją jednak, że ich celem jest znalezienie dobrego domu dla małego Woo-sunga, więc dziewczyna postanawia wyruszyć z nimi na poszukiwania nowych rodziców. Wkrótce okazuje się, że ich śladem podążają dwie funkcjonariuszki policji. Po drodze na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety. Okazuje się, że każdy ma coś na sumieniu…

Broker to cudowna w swej wrażliwości opowieść, zadająca pytania o kwestie etyki, wolności wyboru, pieniędzy, rodziny oraz tego, jak znaleźć miłość w tym szalonym bałaganie zwanym życiem. Koreeda Hirokazu zdobył w 2018 roku Złotą Palmę na 71. MFF w Cannes, a rok później nominację do Oscara za film Złodziejaszki. Znany z rewelacyjnego Parasite Song Kang-Ho otrzymał za rolę w Broker nagrodę dla Najlepszego Aktora na MFF w Wenecji 2022.


Nagrody i Festiwale

Cannes Film Festival 2022 - Winner Best Actor: Song Kang-ho, Winner Prize of the Ecumenical Jury: Hirokazu Koreeda

Munich Film Festival 2022 - Best International Film

Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniach 18 września o godz. 15.15 oraz 2 października o godz. 20.30.

Koreeda Hirokazu

„Rodzina to bardzo złożone pojęcie, którego nie da się wyjaśnić jednym słowem. Nawet teraz, kiedy robię filmy, często zadaję sobie pytanie o to, czym jest rodzina”.

W 2018 roku Koreeda Hirokazu zdobył Złotą Palmę na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes za film Złodziejaszki. Obrazy takie jak Dziecięcy świat, Jak ojciec i syn czy też Nasza młodsza siostra wzruszyły widzów na całym świecie, opowiadając historie o różnych konfiguracjach rodzinnych. Filmem Baby Broker Koreeda Hirokazu potwierdza swój status światowego mistrza.

Jest to jego pierwszy koreański film. Historia o ludziach, którzy poznają się dzięki oknu życia i wspólnie podejmują podróż. Reżyser zawarł w tym obrazie swoje ciepłe spojrzenie na marginalizowanych ludzi.

Film z pewnością wzruszy widzów na całym świecie dzięki wnikliwej obserwacji całego przekroju społeczeństwa oraz humanizmowi, który pojawia się w niespodziewany sposób.

Wybrana filmografia

1995 Maborosi
1998 After Life
2006 Hana
2011 Życzenie
2015 Nasza Młodsza Siostra
2017 The Third Murder
2018 Złodziejaszki
2019 Prawda

Twórcy

reżyseria: Koreeda Hirokazu
scenariusz: Koreeda Hirokazu
zdjęcia: Hong Kyung Pyo
montaż: Koreeda Hirokazu
muzyka: Jung Jae-il
kostiumy: Choi Se-yeon
obsada: Song Kang Ho, Gang Dong Won, Doona Bae, Lee Ji Eun, Lee Joo Young
producent: Eugene Lee
produkcja: Zip Cinema
język: koreański
barwa: kolor