Japońskie reżyserki

21st Century Girl

21 Seiki no Onna no Ko
reż. Yamanaka Yoko, Katō Ayaka, Kaneko Yurina, Eda Yūka, Higashi Kanae, Igashi Aya, Takeuchi Lisa, Fukuda Momoko, Yasukawa Yuka, Shutō Rin, Natsuto Aimi, Sakamoto Yukari, Matsumoto Hana, Yamato Yūki, Tamagawa Sakura
Japonia 2019, 117’
Napisy: polskie

Film 21st Century Girl wymyślony i wyprodukowany przez reżyserkę Yamato Yūki skupia piętnaście obiecujących reżyserek filmowych urodzonych od drugiej połowy lat 80. do lat 90., włączając w to samą Yamato Yūki. Wspólnym tematem tego omnibusowego dzieła jest ,,ukazanie momentu, w którym chwieje się nasza własna seksualność lub tożsamość płciowa’’. Każdy z reżyserek próbuje uchwycić go w krótkim, maksymalnie ośmiominutowym filmie. W nowelach występują Hashimoto Ai, Asakura Aki, Ishibashi Shizuka, Ito Sairi, Karata Erika, Kitaura Ayu, Kinoshita Akari, Kurashima Sara, Kurokawa Mei, Takiuchi Kumi, Hinami Kyoko, Hori Haruna, Matsui Rena, Miura Tōko, Motola Serena i Yamada Anna (w kolejności alfabetycznej), które to mają reprezentować Azję w XXI w. jako utalentowana grupa szesnastu aktorek.

Ten omnibusowy zbiór krótkich historii kierujemy do przyszłych pokoleń młodych dziewcząt, aby po jego obejrzeniu mogła rozpocząć się nowa dyskusja i mogły zrodzić się ich długo wyczekiwane nadzieje.

Gdybyśmy ukryli się w ciemnościach multipleksu, wielkiego kina, natrafilibyśmy może raz na dziesięć filmów na taki, który jest stworzony przez kobiety. Czy to dużo, czy to mało? Czy istnieje jakiś balans pomiędzy faktycznym zapotrzebowaniem na tak wiele filmów a rzeczywistością? W dzisiejszych czasach, gdy tak wiele kobiet odwiedza kina, czy dziewczyny w filmach nadal mogą oddychać po drugiej stronie ekranu? Z takiej innej ciemności, spoglądając w ekran…

Być może brzmi to jak mrzonka, jednak chciałabym, aby kiedyś połowa filmów z całego świata była sceneriami stworzonymi przez kobiety. Teraz podjęłyśmy pierwszy krok właśnie w celu takiej przyszłości. Ramię w ramię z kobietami, które nie mogą żyć bez robienia filmów i dla tych, które mogą się po raz pierwszy odrodzić poprzez oglądanie filmu, patrząc na ekran, tak jakby był lustrem.

Mam nadzieję, że będziemy pionierkami XXI wieku.

Reżyserki

Yamato Yūki, Igashi Aya, Eda Yūka, Katō Ayaka, Sakamoto Yukari, Shutō Rin, Takeuchi Lisa, Natsuto Aimi, Higashi Kanae, Fukuda Momoko, Matsumoto Hana, Yasukawa Yuka, Yamanaka Yoko, Kaneko Yurina (rekrutacja reżyserska), Tamagawa Sakura (animacja)

Aktorzy

Hashimoto Ai, Asakura Aki, Ishibashi Shizuka, Ito Sairi, Karata Erika, Kitaura Ayu, Kinoshita Akari, Kurashima Sara, Kurokawa Mei, Takiuchi Kumi, Hinami Kyoko, Hori Haruna, Matsui Rena, Miura Tōko, Motola Serena, Yamada Anna (w kolejności alfabetycznej)

Asakura Koki, Iiguchi Miho, Ibuki Natsumi, Okawara Megumi, Ōshita Hiroto, Ogawa An, Ono Karin, Kamio Tenko, Kawagoishi Syunpei, Kiguchi Kenta, Kubo Haruka, Kobayashi Ryoko, Koyanagi Yū, Sasaki Shiho, Shiho, Shimizu Kurumi, Sugino Kiki, Sudo Ren, Takeuchi Momoko, Taketani Kimio, Tanaka Ippei, Tsutsui Nodoka, Teshima Miyū, Doi Shiori, Nakamura Yuri, Hirai Amon, Fukushima Juri, Fujiwara Ryusuke, Furukawa Kotone, Hosoda Yoshihiko, Honma Atsushi, Matsubayashi Urara, Minami Kaho, Minami Sara, Miyamoto Yuko, Murakami Jun, Moriya Koji, Yanagi Elisa, Yukkyun, Lee Yoko
(w kolejności alfabetycznej)


Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniu 26 września o godz. 21.00.


Reżyserka Yamato Yūki    

For lonesome blossom

Występują: Karata Erika, Takeuchi Momoko, Shiho
Marki współpracy kostiumowej: Beams Couture

Profil reżyserki

Urodziła się roku 1989, pochodzi z Kariyi w prefekturze Aichi. Będąc jeszcze na studiach filozoficznych na Uniwersytecie Sophia, dołączyła do studenckiego koła filmowego i stworzyła swój pierwszy film zatytułowany That Girl is Dancing by the Seaside w 2012 roku. Film ten opowiadający o grupce znajomych, których pasją jest tradycyjny taniec japoński oraz gra na shamisenie, wygrał Specjalną Nagrodę Jury na Tokyo Student Film Festival. W 2016 roku film pełnometrażowy Drowning Love, w którym występują Nana Komatsu oraz Masaki Suda, był wyświetlany w całym kraju – wówczas dochody ze sprzedaży biletów przekroczyły 700 milionów jenów, a sam film obejrzało ponad 600.000 osób. Ponadto nakręciła teledyski muzyczne dla wielu artystów m.in. RADWIMPS, Nogizaka46, Little Glee Monster, DAOKO, a także wykonała reklamy dla dużych i znanych firm. W 2018 roku współreżyserowała film 21st Century Girl, którego była jednocześnie pomysłodawczynią, natomiast w roku 2019 wypuściła film Hot Gimmick dystrybuowany przez Toei Company.


Reżyserka Igashi Aya

Your Sheet

Występują: Miura Tōko, Shimizu Kurumi, Koyanagi Yū
Marki współpracy kostiumowej: Pugment

Profil reżyserki

Urodziła się w 1996 roku, pochodzi z Hokkaido, a studia ukończyła w szkole filmowej Toho Gakuen. Jej film dyplomowy Tokeru zdobył nagrody na różnych krajowych festiwalach filmowych, m.in. PIA Film Festival i Nara International Film Festival, ponadto miał swój oficjalny pokaz podczas 70. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes w sekcji Cinéfondation. W roku 2018 swoją premierę miał film Szkarłatna gwiazda, w którym występują Komatsu Miku oraz Sakurai Yuki.


Reżyserka Eda Yūka

Love desiccant

Występują: Yamada Anna, Fujiwara Ryusuke, Yukkyun, Sasaki Shiho, Okawara Megumi, Ibuki Natsumi
Marki współpracy kostiumowej: Kanda Keisuke

Profil reżyserki

Pochodzi z miasta Takasaki, położonego w prefekturze Gunma, urodziła się w roku 1994. Jest reżyserką filmowym i fotografką. Jej pierwszy film pełnometrażowy Dziewczęcy świat, który przez dwa miesiące był wielkim hitem, miał swoją premierę w kinie Musashino w Shinjuku, a następnie był wyświetlany w całym kraju. Film otrzymał zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hongkongu oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju, z kolei na Asian Film Festival w Barcelonie otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Ponadto Eda Yūka wyreżyserowała teledyski dla wielu artystów muzycznych, takich jak STU48, indigo la End, czy KIRINJI. Publikuje również kolumnę ,,Dla tych, którzy nie mogą być protagonistami’’ na łamach magazynu Sōen.


Reżyserka Katō Ayaka

Mucous membrane

Występują: Hinami Kyoko, Kubo Haruka, Kawagoishi Syunpei, Hosoda Yoshihiko
Marki współpracy kostiumowej: FilMelange

Profil reżyserki

Urodzona w roku 1998. Po ukończeniu 12 semestrów kursu fabularnego w szkole filmowej Eigabi w Tokio zrealizowała swój pierwszy film zatytułowany Suisō. Został on zakwalifikowany do sekcji konkursowej na PIA Film Festival w 2012 roku. Następnie pracowała przy produkcji reklam jako asystentka reżysera i pracownik produkcyjny, a w 2015 roku zadebiutował jej film pełnometrażowy Onna no ko kirai (w roli głównej Morikawa Aoi). W 2018 roku ukazało się jej najnowsze dzieło Itsumo tsukiyo ni kome no meshi. Poza reżyserią filmową zajmuje się również reżyserią programów telewizyjnych, reklam internetowych i teledysków.


Reżyserka Sakamoto Yukari

reborn

Występują: Matsui Rena, Hirai Amon
Marki współpracy kostiumowej: Digawel

Profil reżyserki

Rozpoczęła tworzenie filmów niezależnych podczas studiów filozoficznych na Uniwersytecie Sophia, a w 2012 roku pracowała jako asystentka reżysera przy produkcji filmu That Girl Is Dancing by the Seaside w reżyserii Yamato Yūki. Ponadto jej film Obake był wyświetlany na MOOSIC LAB 2014 – zdobył nagrody w konkursie festiwalowym w kategorii „najlepsza aktorka” oraz „najlepsza muzyka”. Sakamoto Yukari następnie studiowała montaż na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki, gdzie wyreżyserowała teledyski Sell out Zenmondou oraz Jūgatsu no Tsuki dla grupy muzycznej Za Ningen. W 2018 roku brała udział w filmie Eating Women i obecnie szkoli się pod kierunkiem scenarzystki Tsutsui Tomomi.


Reżyserka Shutō Rin

Urodziła się w roku 1995, pochodzi z Tokio. Po przyjęciu na studia rozpoczęła produkcję filmową w Stowarzyszeniu Filmowym na Uniwersytecie Waseda. Jej film średniometrażowy Kagaya dake ga suki zdobył nagrodę Nihon Eiga Senmon Channel podczas 8. edycji Shimokitazawa Film Festival. Trzeciemu filmowi wyreżyserowanemu przez Shutō Rin Let's Sleep Together Again przyznano nagrodę publiczności, jak i Nagrodę Specjalną Jury na PIA Film Festival w 2016 roku. Jej pierwszy film pełnometrażowy Nacchan wa mada Shinjuku zdobył potrójną nagrodę: drugie miejsce na MOOSIC LAB 2017, a także jedną nagrodę w kategorii „najlepsza rola kobieca” i jedną w kategorii „najlepszy muzyk”, sam film trafił następnie do kin.


Reżyserka Takeuchi Lisa

Mirror

Występują: Takiuchi Kumi, Asakura Aki, Teshima Miyū
Marki współpracy kostiumowej: In

Profil reżyserki

Urodzona w 1991 roku, w prefekturze Kanagawa. Uzyskała wykształcenie filmowe na Uniwersytecie Rikkyo, gdzie wyreżyserowała swój pierwszy film pełnometrażowy Michiteiku (2014), który zdobył Grand Prix w kategorii „najlepsza rola kobieca” na 15. edycji Tama New Wave i następnie trafił do kin. Wkrótce rozpoczęła studia podyplomowe na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki na kierunku Film i nowe media. Jej film dyplomowy Mitsuko to Uchū Kobu (2017) otrzymał nagrodę za kobiecą rolę aktorską podczas 11. odsłony Festiwalu Filmowego Tanabe Benkei. Inny film w jej reżyserii to Uzu (2017) oraz Synchronizer (2015, reż. Manda Kunitoshi), w którym była współscenarzystką.


Reżyserka Natsuto Aimi

Zangoju

Występują: Hori Haruna, Kurashima Sara, Fukushima Juri
Marki współpracy kostiumowej: Anseason Anrealage

Profil reżyserki

Urodziła się w prefekturze Kanagawa. Od najmłodszych lat uczyła się komponowania i rozwijała się muzycznie, a w 2014 roku zadebiutowała jako aktorka w filmie Chigasaki Story (reż. Misawa Takuya). Z kolei w roku 2015 wystąpiła w filmie krótkometrażowym Kaerenai Futari (2015, reż. Takebayashi Hiroyuki). Brała udział jako aktorka i scenarzystka w koprodukcjach japońsko-francuskich, takich jak I Want to Be Loved (2017, reż. Ronan Girre) oraz Snow Woman (2016, reż. Sugino Kiki). Ponadto tworzyła scenariusz do Saikoi - Siren (2017, reż. Nakata Kei), a jej pierwszy film pełnometrażowy Jeux de plage miał swoją premierę wiosną 2019 roku w kinie K's Cinema.


Reżyserka Higashi Kanae

out of fashion

Występują: Motola Serena, Tsutsui Nodoka, Tanaka Ippei, Moriya Koji, Asakura Koki
Marki współpracy kostiumowej: Rurumu

Profil reżyserki

Urodzona z 1989 roku, pochodzi z prefektury Fukuoka. Jest designerem Rurumu – poza produkcją i sprzedażą jedynych w swoim rodzaju produktów wykonanych całkowicie ręcznie, jej szeroka działalność obejmuje projektowanie kostiumów dla różnych artystów i idoli, reżyserię sztuki, tworzenie scenografii i stylizacji, castingi, reżyserię teledysków i prowadzenie przesłuchań jurorskich. Wyreżyserowała filmy krótkometrażowe Heavy Shabby Girl (2015), THE END OF ANTHEM (2017) oraz My Doll Filter (2017).


Reżyserka Fukuda Momoko

Sex-less, Sex-friends

Występują: Kurokawa Mei, Kiguchi Kenta
Marki współpracy kostiumowej: Kotona

Profil reżyserki

Urodziła się w roku 1991 w Ibaraki, w prefekturze Osaka. Jej film dyplomowy Goodbye Mother, który wyreżyserowała i do którego napisała scenariusz,został wyselekcjonowany na Yubari International Fantastic Film Festival, 6. edycji Festiwalu Filmowego Shimokitazawa oraz Kohan Film Festival. W 2015 roku została wybrana do Projektu Rozwoju Młodych Filmowców (NDCJ), gdzie wyreżyserowała i napisała film krótkometrażowy Dad’s Wedding. W 2016 roku jej powieść En zdobyła literacką nagrodę Subaru przyznaną przez wydawnictwo Shueisha i tym samym Fukuda Momoko zadebiutowała jako powieściopisarka. W 2017 roku ukazała się jej powieść Blue Hearts wo Kiita Yoru Kimi to Kisu Shite Sayōnara, a w październiku 2018 roku wyreżyserowała serial Shin’ya no Dame Koi Zukan.


Reżyserka Matsumoto Hana

Low Resolution, High Emotion

Występują: Hashimoto Ai, Minami Sara, Ono Karin, Yanagi Elisa, Sudo Ren
Marki współpracy kostiumowej: Soduk, Kudos

Profil reżyserki

Pochodzi z Osaki, urodziła się w roku 1998. Jest studentką Uniwersytetu Keiō, jej film Dadadada Seventeen zdobył Specjalną Nagrodę Jury oraz nagrodę publiczności podczas Yubari International Fantastic Film Festival 2016, a w kolejnym roku film miał swój niezależny pokaz w kinie Euro Space w Shibuyi. Jej inne prace to teledysk Kuni dla Sakiyamy Soshi, Kiss Wa Matsushika Nainodeshouka dla HKT48, a także reżyseria serialu Fuji TV Heisei Monogatari oraz serialu Tokio TV Koi no Tsuki.


Reżyserka Yasukawa Yuka

Muse

Występują: Ishibashi Shizuka, Murakami Jun, Nakamura Yuri, Kobayashi Ryoko, Honma Atsushi
Marki współpracy kostiumowej: KiwandaKiwanda

Profil reżyserki

Urodziła się w 1986 roku. W roku 2012 została wybrana przez Kurosawę Kiyoshiego i Yamashitę Nobuhiro do wyreżyserowania swojego pierwszego filmu pełnometrażowego w ramach osakijskiego Programu Promocji Kultury Wizualnej „CO2”. Po pokazach na kilku festiwalach filmowych w 2015 roku film trafił do kin w całym kraju. Otrzymała nagrodę dla początkujących reżyserów podczas 25. edycji Japan Film Professional Awards. W roku 2017 jej film krótkometrażowy Eien no Shoujo był pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio, a w roku 2021 wypuściła film pt. Yoda ka no Kataomoi.


Reżyserka Kaneko Yurina 

Projection

Występują: Ito Sairi, Doi Shiori, Ogawa An
Marki współpracy kostiumowej: liroto

Profil reżyserki

Urodzona w roku 1996 w Tokio, obecnie mieszka i pracuje w Kioto. Zetknęła się z produkcją filmową na Uniwersytecie Ritsumeikan na wydziale filmowym. Reżyseruje filmy i teledyski, a w maju roku 2018 zorganizowała Self-Potrait Film Festival, podczas którego twórcy występują i kręcą filmy.


Reżyserka Tamagawa Sakura

(Napisy końcowe i animacja)

Piosenkarka: Ōmori Seiko z udziałem Hiragi Sachie

Profil reżyserki

Urodziła się w roku 1985, pochodzi z Hokkaido. Jest ilustratorką, po przeprowadzce do Tokio pracowała jako pracownik biurowy, jednocześnie tworząc obrazy, które doczekały się licznych wystaw indywidualnych i grupowych w Tokio oraz regionie Kansai. Stworzyła animację dla NHK Educational TV do odcinka Shakin, będącego programem dla dzieci. Zrealizowała po raz pierwszy pełnowymiarową animację.


Twórcy

reżyseria: Yamato Yūki, Igashi Aya, Eda Yūka, Katō Ayaka, Sakamoto Yukari, Shutō Rin, Takeuchi Lisa, Natsuto Aimi, Higashi Kanae, Fukuda Momoko, Matsumoto Hana, Yasukawa Yuka, Yamanaka Yoko, Kaneko Yurina, Tamagawa Sakura
muzyka: Hara Yuki, Ohmori Seiko, Takumi Hidetoshi
kostiumy: Sōen (Biuro Wydawnicze Bunka)
obsada: Hashimoto Ai, Asakura Aki, Ishibashi Shizuka, Ito Sairi, Karata Erika, Kitaura Ayu, Kinoshita Akari, Kurashima Sara, Kurokawa Mei, Takiuchi Kumi, Hinami Kyoko, Hori Haruna, Matsui Rena, Miura Tōko, Motola Serena, Yamada Anna, Asakura Koki, Iiguchi Miho, Ibuki Natsumi, Okawara Megumi, Ōshita Hiroto, Ogawa An, Ono Karin, Kamio Tenko, Kawagoishi Syunpei, Kiguchi Kenta, Kubo Haruka, Kobayashi Ryoko, Koyanagi Yū, Sasaki Shiho, Shiho, Shimizu Kurumi, Sugino Kiki, Sudo Ren, Takeuchi Momoko, Taketani Kimio, Tanaka Ippei, Tsutsui Nodoka, Teshima Miyū, Doi Shiori, Nakamura Yuri, Hirai Amon, Fukushima Juri, Fujiwara Ryusuke, Furukawa Kotone, Hosoda Yoshihiko, Honma Atsushi, Matsubayashi Urara, Minami Kaho, Minami Sara, Miyamoto Yuko, Murakami Jun, Moriya Koji, Yanagi Elisa, Yukkyun, Lee Yoko
producent: Yamato Yūki
produkcja: Eiga 24ku, Wa Entertainment, Komitet produkcyjny 21st Century Girl (ABC Rights Business/VAP)
język: japoński
barwa: kolor