Słów kilka o przerwanym śnie

Zuni Icosahedron (Hongkong)


Zespół kreatywny
Kierownik artystyczny, reżyser i autor projektu

Danny Yung

Młodszy kierownik artystyczny, zastępca reżysera

Cedric Chan

Występują

Martin Choy*, Sylvie Cox, JH, Ellen Kong, Dan Tse

Muzyka

Steve Hui (aka Nerve)

Wideo

Benny Woo

Oświetlenie

Mak Kwok Fai

Dźwięk

Chan Wing Kit

Danny Yung

Pionier sztuk eksperymentalnych, a także członek-założyciel i jednocześnie współkierownik artystyczny Zuni Icosahedron.

Steve Hui

Magister muzyki (kompozycja i muzyka elektroniczna) na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych.  Działający w Hongkongu artysta multidyscyplinarny, którego praca zaciera granice między muzyką współczesną, sztuką dźwiękową, teatrem multimedialnym oraz subkulturami spoza głównego nurtu.

Benny Woo

Absolwent Uniwersytetu RMIT z tytułem licencjata sztuk humanistycznych na kierunku Sztuka Mediów. Po powrocie do Hongkongu miał w swojej pracy styczność z telewizją, teledyskami muzycznymi oraz teatrem multimedialnym.

Sylvie Cox

Urodzona i wychowana w Hongkongu, studiowała na HKAPA, a później ukończyła Szkołę Sztuk Performatywnych Tring Park w Wielkiej Brytanii, zdobywając dyplom Trinity National Diploma w dziedzinie profesjonalnego tańca ze specjalizacją taniec współczesny.

Martin Choy

Student na kierunku aktorstwo w Szkole Aktorskiej Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych.

JH

Absolwent kierunku technologia oświetlenia w Szkole Teatralnej i Sztuk Rozrywkowych na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych.

Ellen Kong

Absolwentka kierunku kostiumografia w Szkole Teatralnej i Sztuk Rozrywkowych na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych. Obecnie pracuje jako niezależna artystka teatralna.

Dan Tse

Dan Tse od ponad 10 lat bierze udział w przedsięwzięciach teatralnych. Obecnie działa jako niezależny aktor, jest także założycielem grupy artystycznej SumCyun Empower, zrzeszającej młodych artystów. Ukończył Wydział Nauk Humanistyczych i Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Baptystów w Hongkongu.

David Yeung

Członek-założyciel Zuni Icosahedron. Występował i jednocześnie brał udział w tworzeniu takich sztuk jak Sutra Hua-Yen (Hua-Yen Sutra), 1587, Rok Bez Znaczenia (1587, A Year of No Significance), Wschodnie Skrzydło Zachodnie Skrzydło (East Wing West Wing), Łzy z Jałowego Wzgórza (Tears of Barren Hill) oraz Ucieczka Nocą (Flee by Night)

Zespół projektowania i produkcji
Kierownik produkcji

Chow Chun Yin

Zastępca inspicjenta

Zeta Chan

Operator wideo

Johnny Sze

Młodsi inspicjenci

Chan On Ki, Megan Hung

Kostiumy

Bonnie Chan

Ekipa sceniczna

Kenneth Chan, Chim Man Lung

Kierownik prób

Megan Hung

Asystenci kreatywni

Dan Tse, Wu Zonglun

Projektant grafiki

Lee Ken Tsai

Asystent projektanta grafiki

Coco Cheung

Twórca filmu promocyjnego

Ricky Cheng

Dokumentacja wideo

Dino+Hayman@Singular

Zdjęcia

Cheung Chi Wai, Vic Shing

Stażyści sceniczni

Crystal Pang, Issac Chan

Stażyści dokumentacji wideo

Wong Yu Tak, Yan Tsz Long

Materiał wideo

W poszukiwaniu nowych Chin (In Search of New China) autorstwa Johna Wonga (2019), (Seria Obrazów Odmieniających Teatru Eksperymentalnego Zuni
Oryginalny reżyser / pomysł: Danny Yung)

Muzyka

Suite in A Minor, RCT 1: No. 1 Prélude

Kompozytor

Jean-Philippe Rameau, Owca na zboczu w Przerwanym śnie (Sheep on the Slope in Interrupted Dream), Wokal: Shen Yili (Szanghaj), Symfonia nr 3 Es-dur (Symphony No. 3 in E-Flat Major), Kompozytor: Ludwig van Beethoven, Sen (Dream)

Wokal

Shen Yili (Shanghai), Symphony No. 3 in E-Flat Major

Composed by

Ludwig van Beethoven

Dream

Wokal

Carrie Koo

Muzyka

Joseph Koo

Tekst

Doe Ching

Wykonanie tradycyjnych masek

Pak Supono (Yogyakarta)

Kierownik wymiany międzynarodowej

Wong Yuewai

Kierownik firmy (administracja i finanse)

Jacky Chan

Kierownik firmy (program)

Doris Kan

Kierownik do spraw PR

Luka Wong

Kierownik programu

Ho Yin-Hei

Młodszy kierownik programu

Ricky Cheng

Stażysta do spraw programu i administracji sztuką

Stephy Yeung


O spektaklu

Przerwany sen Geng Zi (The Interrupted Geng Zi Dream) (2020) został doceniony tytułem „A Featured Work of IATC(HK) Critics Awards 2020”. W tym roku zespół Zuni Icosahedron miał okazję ponownie zaprezentować go na scenie z pewnym rozszerzeniem – 2 lub 3 rzeczy o Przerwanym śnie to spektakl powstały w oparciu o strukturę i elementy poprzedniej produkcji. Sztuka ta stanowi również rozwinięcie serii Przerwany Sen, będącej częścią Teatru Eksperymentalnego Danny’ego Yunga.W 2021 pandemia z pewnością wpłynęła na nasze społeczeństwo i kulturę, a w szczególności kulturę komunikacji, skłaniając do głębokiego zastanowienia się nad sztuką i rozwojem społeczności. Dzięki temu mieliśmy szansę przeprowadzenia dyskursu na temat naszych eksperymentów i związanych z nimi procesów twórczych, a także zbadania samej natury sztuki, co obejmowało także ocenę rzeczywistości wirtualnej i realnej w kontekście bieżącego postępu technologicznego. Pandemia przypomina nam o braku połączenia pomiędzy naszym rozwiniętym społeczeństwem a otaczającym go środowiskiem naturalnym – braku połączenia tak mocnym, że systemy zdrowia i edukacji nie odpowiadają naszym realnym potrzebom. Interakcje pomiędzy systemem i technologią zyskały rangę istotnego zagadnienia. Sztuka 2 lub 3 rzeczy o Przerwanym śnie (2 or 3 Things about Interrupted Dream), która ma zostać wystawiona na deskach Centrum Kultury w Hongkongu w lipcu tego roku, wywodzi się z fragmentu opera kunqu zatytułowanej Pawilon Piwonii (Peony Pavilion) z czasów dynastii Ming, zatytułowanego Uwielbienie dla Portretu (In Praise of the Portrait). Za cel stawia sobie odnalezienie inspiracji dzięki spoglądaniu na „portret” pozbawiony ram/kontekstu. Różnica polega na tym, że dziś próbujemy zbadać historię poprzez eksperyment ze zmianą malowanego portretu w formę „zdjęcia”, „filmu”, „reality TV”. Celem jest odkrycie i ocena tego, w jaki sposób teatr pełni rolę ramy i narzędzia komunikacji, a jednocześnie refleksja nad tym, na jakie próby koncepcja teatru jest wystawiana przez otaczającą z zewnątrz przestrzeń publiczną i media wspierane przez nowoczesną technologię. Z pozoru portret użyty w Pawilonie Piwonii symbolizuje kult otaczający idoli, jednocześnie jednak używamy tego porównania do dyskusji nad realnością i wirtualnością mediów w sztuce teatralnej.  Reżyser tak wypowiada się o spektaklu:

Powrót Duszy w Pawilonie Piwonii (The Return of Soul at the Peony Pavilion), napisany przez dramaturga Tanga Xianzu w 1598, zawiera Scenę 10 – Przerwany Sen (Interrupted Dream). Ta scena daje nam wyjątkową przestrzeń dla wyobraźni na temat kolei losu widocznych zarówno w teatrze, jak i poza nim. W morzu licznych symboli i narracji podążyliśmy z prądem by spojrzeć na indywidualną i zbiorową przestrzeń wyobraźni.

Pawilon Piwonii został kilkukrotnie zakazany na przestrzeni ostatnich 450 lat. Za każdym razem gdy sztuka wracała na scenę, stawała się jeszcze bardziej zachwycająca i widowiskowa w swoim smutku. Teraz proszę, byśmy wszyscy spojrzeli na ten teatr, na jego ograniczenia i tematy tabu, a następnie skupili się na tym, jak postrzegamy i jesteśmy postrzegani w Przerwanym Śnie”.

Zuni Icosahedron

Założony w 1982 roku Zuni Icosahedron to także międzynarodowy eksperymentalny zespół artystyczny z siedzibą w Hongkongu, będący charytatywną organizacją kulturalną typu non-profit. Jest jednym z dziewięciu głównych profesjonalnych zespołów sztuk scenicznych w Hongkongu, wspieranych bezpośrednio przez rząd, a od 2009 roku jest partnerem Centrum Kultury w Hongkongu. Jako pierwszy eksperymentalny zespół artystyczny Zuni zrealizował ponad 200 oryginalnych produkcji teatralnych i spektakli multimedialnych, a także został zaproszony do ponad 80 miast na całym świecie na wymianę kulturalną i występy. Dzięki wsparciu swoich członków i pod kierownictwem dyrektorów artystycznych, Danny’ego Yunga i Mathiasa Woo, Zuni prowadzi aktywną działalność w zakresie wideo, eksperymentów dźwiękowych i instalacji, a także w dziedzinie edukacji artystycznej, krytyki artystycznej, badań nad polityką kulturalną oraz międzynarodowych konferencji i wymian kulturalnych. Przez ostatnie dwie dekady Zuni podejmował się misji rozwoju i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (sztuki performatywne).

Danny Yung

Pionier sztuki eksperymentalnej i jeden z najbardziej wpływowych artystów w Hongkongu, jest członkiem-założycielem i dyrektorem artystycznym Zuni Icosahedron. W ciągu ostatnich 40 lat intensywnie pracował w różnych dziedzinach sztuki, takich jak teatr, film, film animowany, wideo, a także w sztuce wizualnej oraz instalacji. Yung brał udział w ponad 100 produkcjach teatralnych jako reżyser, scenarzysta, producent i/lub scenograf. Jego dzieła teatralne wystawiane były w wielu miastach na całym świecie. W 2008 roku zrealizował, na zamówienie Hongkońskiego Festiwalu Sztuki, Łzy z jałowego wzgórza (Tears of the Barren Hill), utwór teatralny poruszający tematykę innowacyjności tradycyjnego chińskiego teatru oraz instytucji wymiany kulturalnej, za który otrzymał nagrodę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) Music Theatre NOW Award. W 2010 roku na Expo w Szanghaju Yung, we współpracy ze znanym japońskim reżyserem teatralnym Satō Makoto, przedstawił Opowieść o ibisie czubatym (The Tale of the Crested Ibis). To projekt wymiany kulturalnej, który po raz pierwszy połączył elementy teatrów nō i kunqu raz tradycyjną sztukę z najnowocześniejszą, robotyczną technologią. Coroczny Festiwal Toki, czyli dosłownie Festiwal Ibisa Czubatego, którego Yung jest kuratorem od 2012 roku, rozwija tę koncepcję w celu wzbogacenia doświadczeń młodych wykonawców kunqu raz promowania wymiany między współczesnymi i tradycyjnymi sztukami widowiskowymi w regionach Azji.Artysta bacznie obserwuje politykę artystyczną i kulturalną oraz rozwój edukacji zarówno w Hongkongu, jak i w regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Międzymiastowej Konferencji Wymiany Kulturalnej pomiędzy Hongkongiem, Tajpejem, Shenzhen a Shanghajem oraz członka Rady Wzornictwa Hongkongu. Jako pierwszy został wyróżniony tytułem mistrza-artysty w dramacie przez dziekana Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych w 2013 roku, a także nominowany na członka zarządu HKICC Szkoły Kreatywności Lee Shau Kee i członka Rady Konsultacyjnej Wydziału Studiów Kulturowych Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu oraz Szkoły Aktorskiej Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych. W 2009 roku Yung został odznaczony Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w uznaniu jego osiągnięć i wkładu w wymianę kulturalną między Niemcami a Hongkongiem.