InlanDimensions International Arts Festival 2021

InlanDimensions International Arts Festival zyskał status największego interdyscyplinarnego festiwalu w Europie Środkowej, który odrzuca podział na Europę i Azję, tworząc pomost łączący różne kraje i kultury. Prezentując szeroki przekrój sztuk - od teatru, sztuki performatywnej, tańca i kina po muzykę, literaturę i sztuki wizualne, festiwal skupia artystów i publiczność z całego świata, inicjuje współprodukcje oraz wspomaga negocjacje między instytucjami a producentami poprzez profesjonalne usługi językowe. Choć w centrum zainteresowania InlanDimensions znajduje się sztuka od powojennej do postmodernistycznej, festiwal nie zrywa z tradycją, podkreślając jej przemiany i wpływ na sztukę współczesną. Przedstawia widzom koncepcję teatru i filmu eurazjatyckiego, będącego mariażem różnych kultur i gatunków w obrębie jednego dzieła sztuki. Zapraszamy szerokie grono artystów do tworzenia kolejnego wymiaru tego ogromnego, międzykulturowego imperium, które obejmuje coraz większe obszary w głębi lądu. 

InlanDimensions International Arts Festival 2021 stawia w centrum uwagi sztukę współczesną, aby odkryć podobieństwa między różnorodnymi kulturami pod wspólnym hasłem „Struktura Icosahedronu”. Icosahedron, wielościan o dwudziestu ścianach i jedna z pięciu brył platońskich, symbolizuje harmonię w procesie tworzenia, zwiększając swobodę ekspresji, przepływ kreatywności i połączenie z Kosmosem. Zainicjowany przez Fundację Pomosty i zorganizowany we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Praga Centrum/Warszawa, InlanDimensions International Arts Festival 2021 prezentuje szereg spektakli teatralnych w wykonaniu takich zespołów, jak m.in. Zuni Icosahedron, Tang Shu-wing Theatre Studio, Alice Theatre Laboratory, Seinendan Theater Company Kamome-za, Hiroshi Koike Bridge Project, Theatre Company KAKUSHINHAN, a także kilkadziesiąt filmów z Japonii i Hongkongu, podzielonych na sześć sekcji: Współczesne kino Japonii, Współczesne kino Hongkongu, Kino młodych japońskich reżyserek, Kinoteatr, ERO-NITES oraz Retrospektywa Inoue Umetsugu, który stworzył pomost pomiędzy dwoma krajami. Na zakończenie odbędzie się w Pradze Centrum w Warszawie solowy koncert na żywo jednej z najbardziej wszechstronnych oraz utalentowanych wykonawczyń gatunku muzycznego indie folk – Aoby Ichiko, w ramach europejskiej trasy promującej jej nową płytę „Windswept Adan”. 

Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z globalną sytuacją pandemiczną, InlanDimensions International Arts Festival 2021, z wyłączeniem koncertu, odbędzie się za pośrednictwem platformy VOD (vod.inlandimensions.com) i będzie obejmował konferencję prowadzoną w języku angielskim zatytułowaną „International Conference: Contemporary Acting Techniques in Eurasian Theatre, Performance and Audiovisual Arts: Intercultural and Intermedia Perspective”. Gośćmi specjalnymi festiwalu i konferencji są Eugenio Barba, Danny Yung, Tang Shu-wing, Hirata Oriza, Andrew Chan, Koike Hiroshi i wiele innych wybitnych postaci eurazjatyckiej sztuki współczesnej. 

Jerzy Grotowski zwykł zwracać uwagę, że do funkcjonowania teatru kluczowy jest trzon w postaci aktora, występującego w przestrzeni przed publicznością. Nie wiemy, jakie byłoby jego stanowisko w czasach obecnej pandemii COVID-19, kiedy siła wyższa zmusza nas do przejścia w tryb wirtualny. Jestem jednak ogromnie wdzięczny Organizatorom, którzy wkładają serce i duszę w ten projekt, wytrwale pracując w trudnych i zmieniających się warunkach, a także Sponsorom: The Government of the Hong Kong Special Administrative Region – Home Affairs Bureau, Hong Kong Economic and Trade Office, Hong Kong Arts Development Council, The Japan Foundation, EU-Japan Fest Japan Committee, Inoue & Tsukioka Movie Foundation oraz, co równie ważne, Publiczności, która przez ostatnie dwa lata wspierała działalność kin i teatrów, pomagając im przetrwać te burzliwe czasy. To Wy stanowicie te Wymiary, które żyją w głębi Lądu! 

Nikodem Karolak 

Dyrektor InlanDimensions International Arts Festival