Zuni Icosahedron (Hongkong)
Danny Yung
Cedric Chan
Martin Choy*, Sylvie Cox, JH, Ellen Kong, Dan Tse
Steve Hui (aka Nerve)
Benny Woo
Mak Kwok Fai
Chan Wing Kit
Danny Yung
Pionier sztuk eksperymentalnych, a także członek-założyciel i jednocześnie współkierownik artystyczny Zuni Icosahedron.
Steve Hui
Magister muzyki (kompozycja i muzyka elektroniczna) na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych. Działający w Hongkongu artysta multidyscyplinarny, którego praca zaciera granice między muzyką współczesną, sztuką dźwiękową, teatrem multimedialnym oraz subkulturami spoza głównego nurtu.
Benny Woo
Absolwent Uniwersytetu RMIT z tytułem licencjata sztuk humanistycznych na kierunku Sztuka Mediów. Po powrocie do Hongkongu miał w swojej pracy styczność z telewizją, teledyskami muzycznymi oraz teatrem multimedialnym.
Sylvie Cox
Urodzona i wychowana w Hongkongu, studiowała na HKAPA, a później ukończyła Szkołę Sztuk Performatywnych Tring Park w Wielkiej Brytanii, zdobywając dyplom Trinity National Diploma w dziedzinie profesjonalnego tańca ze specjalizacją taniec współczesny.
Martin Choy
Student na kierunku aktorstwo w Szkole Aktorskiej Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych.
JH
Absolwent kierunku technologia oświetlenia w Szkole Teatralnej i Sztuk Rozrywkowych na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych.
Ellen Kong
Absolwentka kierunku kostiumografia w Szkole Teatralnej i Sztuk Rozrywkowych na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych. Obecnie pracuje jako niezależna artystka teatralna.
Dan Tse
Dan Tse od ponad 10 lat bierze udział w przedsięwzięciach teatralnych. Obecnie działa jako niezależny aktor, jest także założycielem grupy artystycznej SumCyun Empower, zrzeszającej młodych artystów. Ukończył Wydział Nauk Humanistyczych i Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Baptystów w Hongkongu.
David Yeung
Członek-założyciel Zuni Icosahedron. Występował i jednocześnie brał udział w tworzeniu takich sztuk jak Sutra Hua-Yen (Hua-Yen Sutra), 1587, Rok Bez Znaczenia (1587, A Year of No Significance), Wschodnie Skrzydło Zachodnie Skrzydło (East Wing West Wing), Łzy z Jałowego Wzgórza (Tears of Barren Hill) oraz Ucieczka Nocą (Flee by Night)
Chow Chun Yin
Zeta Chan
Johnny Sze
Chan On Ki, Megan Hung
Bonnie Chan
Kenneth Chan, Chim Man Lung
Megan Hung
Dan Tse, Wu Zonglun
Lee Ken Tsai
Coco Cheung
Ricky Cheng
Dino+Hayman@Singular
Cheung Chi Wai, Vic Shing
Crystal Pang, Issac Chan
Wong Yu Tak, Yan Tsz Long
W poszukiwaniu nowych Chin (In Search of New China) autorstwa Johna Wonga (2019), (Seria Obrazów Odmieniających Teatru Eksperymentalnego Zuni
Oryginalny reżyser / pomysł: Danny Yung)
Suite in A Minor, RCT 1: No. 1 Prélude
Jean-Philippe Rameau, Owca na zboczu w Przerwanym śnie (Sheep on the Slope in Interrupted Dream), Wokal: Shen Yili (Szanghaj), Symfonia nr 3 Es-dur (Symphony No. 3 in E-Flat Major), Kompozytor: Ludwig van Beethoven, Sen (Dream)
Shen Yili (Shanghai), Symphony No. 3 in E-Flat Major
Ludwig van Beethoven
Dream
Carrie Koo
Joseph Koo
Doe Ching
Pak Supono (Yogyakarta)
Wong Yuewai
Jacky Chan
Doris Kan
Luka Wong
Ho Yin-Hei
Ricky Cheng
Stephy Yeung
O spektaklu
Przerwany sen Geng Zi (The Interrupted Geng Zi Dream) (2020) został doceniony tytułem „A Featured Work of IATC(HK) Critics Awards 2020”. W tym roku zespół Zuni Icosahedron miał okazję ponownie zaprezentować go na scenie z pewnym rozszerzeniem – 2 lub 3 rzeczy o Przerwanym śnie to spektakl powstały w oparciu o strukturę i elementy poprzedniej produkcji. Sztuka ta stanowi również rozwinięcie serii Przerwany Sen, będącej częścią Teatru Eksperymentalnego Danny’ego Yunga.W 2021 pandemia z pewnością wpłynęła na nasze społeczeństwo i kulturę, a w szczególności kulturę komunikacji, skłaniając do głębokiego zastanowienia się nad sztuką i rozwojem społeczności. Dzięki temu mieliśmy szansę przeprowadzenia dyskursu na temat naszych eksperymentów i związanych z nimi procesów twórczych, a także zbadania samej natury sztuki, co obejmowało także ocenę rzeczywistości wirtualnej i realnej w kontekście bieżącego postępu technologicznego. Pandemia przypomina nam o braku połączenia pomiędzy naszym rozwiniętym społeczeństwem a otaczającym go środowiskiem naturalnym – braku połączenia tak mocnym, że systemy zdrowia i edukacji nie odpowiadają naszym realnym potrzebom. Interakcje pomiędzy systemem i technologią zyskały rangę istotnego zagadnienia. Sztuka 2 lub 3 rzeczy o Przerwanym śnie (2 or 3 Things about Interrupted Dream), która ma zostać wystawiona na deskach Centrum Kultury w Hongkongu w lipcu tego roku, wywodzi się z fragmentu opera kunqu zatytułowanej Pawilon Piwonii (Peony Pavilion) z czasów dynastii Ming, zatytułowanego Uwielbienie dla Portretu (In Praise of the Portrait). Za cel stawia sobie odnalezienie inspiracji dzięki spoglądaniu na „portret” pozbawiony ram/kontekstu. Różnica polega na tym, że dziś próbujemy zbadać historię poprzez eksperyment ze zmianą malowanego portretu w formę „zdjęcia”, „filmu”, „reality TV”. Celem jest odkrycie i ocena tego, w jaki sposób teatr pełni rolę ramy i narzędzia komunikacji, a jednocześnie refleksja nad tym, na jakie próby koncepcja teatru jest wystawiana przez otaczającą z zewnątrz przestrzeń publiczną i media wspierane przez nowoczesną technologię. Z pozoru portret użyty w Pawilonie Piwonii symbolizuje kult otaczający idoli, jednocześnie jednak używamy tego porównania do dyskusji nad realnością i wirtualnością mediów w sztuce teatralnej. Reżyser tak wypowiada się o spektaklu:
„Powrót Duszy w Pawilonie Piwonii (The Return of Soul at the Peony Pavilion), napisany przez dramaturga Tanga Xianzu w 1598, zawiera Scenę 10 – Przerwany Sen (Interrupted Dream). Ta scena daje nam wyjątkową przestrzeń dla wyobraźni na temat kolei losu widocznych zarówno w teatrze, jak i poza nim. W morzu licznych symboli i narracji podążyliśmy z prądem by spojrzeć na indywidualną i zbiorową przestrzeń wyobraźni.
Pawilon Piwonii został kilkukrotnie zakazany na przestrzeni ostatnich 450 lat. Za każdym razem gdy sztuka wracała na scenę, stawała się jeszcze bardziej zachwycająca i widowiskowa w swoim smutku. Teraz proszę, byśmy wszyscy spojrzeli na ten teatr, na jego ograniczenia i tematy tabu, a następnie skupili się na tym, jak postrzegamy i jesteśmy postrzegani w Przerwanym Śnie”.
Zuni Icosahedron
Założony w 1982 roku Zuni Icosahedron to także międzynarodowy eksperymentalny zespół artystyczny z siedzibą w Hongkongu, będący charytatywną organizacją kulturalną typu non-profit. Jest jednym z dziewięciu głównych profesjonalnych zespołów sztuk scenicznych w Hongkongu, wspieranych bezpośrednio przez rząd, a od 2009 roku jest partnerem Centrum Kultury w Hongkongu. Jako pierwszy eksperymentalny zespół artystyczny Zuni zrealizował ponad 200 oryginalnych produkcji teatralnych i spektakli multimedialnych, a także został zaproszony do ponad 80 miast na całym świecie na wymianę kulturalną i występy. Dzięki wsparciu swoich członków i pod kierownictwem dyrektorów artystycznych, Danny’ego Yunga i Mathiasa Woo, Zuni prowadzi aktywną działalność w zakresie wideo, eksperymentów dźwiękowych i instalacji, a także w dziedzinie edukacji artystycznej, krytyki artystycznej, badań nad polityką kulturalną oraz międzynarodowych konferencji i wymian kulturalnych. Przez ostatnie dwie dekady Zuni podejmował się misji rozwoju i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (sztuki performatywne).
Danny Yung
Pionier sztuki eksperymentalnej i jeden z najbardziej wpływowych artystów w Hongkongu, jest członkiem-założycielem i dyrektorem artystycznym Zuni Icosahedron. W ciągu ostatnich 40 lat intensywnie pracował w różnych dziedzinach sztuki, takich jak teatr, film, film animowany, wideo, a także w sztuce wizualnej oraz instalacji. Yung brał udział w ponad 100 produkcjach teatralnych jako reżyser, scenarzysta, producent i/lub scenograf. Jego dzieła teatralne wystawiane były w wielu miastach na całym świecie. W 2008 roku zrealizował, na zamówienie Hongkońskiego Festiwalu Sztuki, Łzy z jałowego wzgórza (Tears of the Barren Hill), utwór teatralny poruszający tematykę innowacyjności tradycyjnego chińskiego teatru oraz instytucji wymiany kulturalnej, za który otrzymał nagrodę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) Music Theatre NOW Award. W 2010 roku na Expo w Szanghaju Yung, we współpracy ze znanym japońskim reżyserem teatralnym Satō Makoto, przedstawił Opowieść o ibisie czubatym (The Tale of the Crested Ibis). To projekt wymiany kulturalnej, który po raz pierwszy połączył elementy teatrów nō i kunqu raz tradycyjną sztukę z najnowocześniejszą, robotyczną technologią. Coroczny Festiwal Toki, czyli dosłownie Festiwal Ibisa Czubatego, którego Yung jest kuratorem od 2012 roku, rozwija tę koncepcję w celu wzbogacenia doświadczeń młodych wykonawców kunqu raz promowania wymiany między współczesnymi i tradycyjnymi sztukami widowiskowymi w regionach Azji.Artysta bacznie obserwuje politykę artystyczną i kulturalną oraz rozwój edukacji zarówno w Hongkongu, jak i w regionie Azji i Pacyfiku. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Międzymiastowej Konferencji Wymiany Kulturalnej pomiędzy Hongkongiem, Tajpejem, Shenzhen a Shanghajem oraz członka Rady Wzornictwa Hongkongu. Jako pierwszy został wyróżniony tytułem mistrza-artysty w dramacie przez dziekana Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych w 2013 roku, a także nominowany na członka zarządu HKICC Szkoły Kreatywności Lee Shau Kee i członka Rady Konsultacyjnej Wydziału Studiów Kulturowych Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu oraz Szkoły Aktorskiej Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych. W 2009 roku Yung został odznaczony Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w uznaniu jego osiągnięć i wkładu w wymianę kulturalną między Niemcami a Hongkongiem.