Tytus Andronikus 2.0

Tang Shu-wing Theatre Studio (Hongkong)


Adaptacja

Candace Chong

Reżyseria

Tang Shu-wing

Występują

Ng Wai-shek, Wong Kwok-kei, Wong Siu-fai, Pang Ngan-ling, To Chun-yiu, Leong, Anna Leng-leng, Vong Tin-ian

Muzyka na żywo

Leong Wai-ngok

Premiera

2009

Czas trwania

113 minutes


O spektaklu

Adaptacja najbardziej drastycznego dzieła Szekspira. W 2009 roku Tytus Andronikus 2.0 został okrzyknięty jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnym hongkońskim teatrze, a następnie odegrany na scenach wielu europejskich i azjatyckich miast. Reżyser Tang Shu-wing przyjął śmiałe i nowatorskie podejście, aby przedstawić klasyczną historię zemsty rzymskiego generała Tytusa Andronikusa. Opowieści towarzyszy kompleksowa ekspresja cielesna, muzyka na żywo i minimalistyczna estetyka: pusta scena, oświetlenie skupione na siedmiu krzesłach i aktorzy poruszający się między rolami postaci i narratorów. Intensywne wspólne ćwiczenia i różnorodne linie narracyjne z improwizowanych eksperymentów zaowocowały potężną energią. Spektakl ten stanowi pełną przygód podróż w poszukiwaniu istoty teatru, bez wahania prowadząc publiczność za pomocą pierwotnej siły i ogromnej wyobraźni do czarnych dziur w naszych sercach, śmiało ruszając ku autorefleksji, przebudzeniu i wewnętrznemu oczyszczeniu. To dzieło jednocześnie szekspirowskie i nieszekspirowskie.

Tang Shu-wing Theatre Studio

Zespół założony i zarejestrowany jako No Man’s Land (Ziemia niczyja) w 1997 roku, w 2011 zmienił nazwę na Tang Shu-wing Theatre Studio. Jest ośrodkiem badań i twórczości teatralnej. Wierzymy, że Sztuka jest przestrzenią odczuwania i ekspresji, a wewnętrzna przemiana człowieka to najbardziej tajemnicze doświadczenie towarzyszące uczestniczeniu w wydarzeniu teatralnym. Fascynuje nas minimalistyczna estetyka skoncentrowana na ciele. Każdą pracę tworzymy w oparciu o konkretną propozycję artystyczną i poszukujemy związanych z nią praktyk artystycznych oraz zagadnień humanistycznych. Spośród naszych 16 produkcji, Tytus Andronikus, Tytus Andronikus 2.0 oraz Tragedia Makbeta były wystawiane podczas trasy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Polsce, Norwegii, Czechach, Rumunii, Serbii, Chinach kontynentalnych, Singapurze i na Tajwanie. Wszędzie spotkały się z entuzjastycznym odbiorem. Spektakle doczekały się licznych nagród na Hong Kong Drama Awards. Tang Shu-wing Theatre Studio uzyskało tytuł Wybitnej Grupy Artystycznej od Rady Rozwoju Sztuki w Hongkongu, w uznaniu jego wkładu we współczesną sztukę i kulturę.

Tang Shu-wing

W młodości Tang Shu-wing studiował prawo w Hongkongu, a następnie teatrologię na Uniwersytecie Sorbonne-Nouvelle w Paryżu. Duży wpływ wywarł na niego teatr fizyczny, taniec, a także sztuki wizualne. Podróżował do Indii, aby przeżyć duchową formację. Jego prace zawierają zarówno cechy tradycyjne, jak i współczesne, co jest wynikiem jego wielokulturowych doświadczeń. Media nazywają go „jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów teatralnych Hongkongu”.W 1997 roku Tang założył grupę No Man’s Land, która miała na celu zbadanie różnych form ekspresji teatralnej. Wyreżyserował Trzy kobiety w delcie Rzeki Perłowej (Three Women in Pearl River Delta; 1997), Milenijną autopsję (Millennium Autopsy; 1999), Zanim się poznaliśmy (The Hour We Knew Nothing of Each Other; 2000) i Deathwatch (2002). W latach 2004–2011 Tang Shu-wing pracował na Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych, gdzie w ciągu 5 lat awansował z wykładowcy na dziekana Szkoły Aktorskiej. W międzyczasie wyreżyserował spektakle: Fedra (2005), Hamlet (2006) i Księżniczka Chang Ping (2007) oraz wyszkolił dla instytucji wielu nowych wykonawców.

W 2011 roku Tang założył Tang Shu-wing Theatre Studio, z zamiarem tworzenia różnorodnych dzieł. Zatrzymanie (Detention; 2011), dramat niewerbalny, został wystawiony łącznie 127 razy i dotarł do 25 tysięcy odbiorców. Spektakl Thunderstorm (2012) został nazwany „idealnym połączeniem tańca i dramatu”. Wystawił Tytusa Andronikusa (2012) i Makbeta (2015) (przemianowanego na Tragedię Makbeta w 2019 roku) i został pierwszym reżyserem z Hongkongu, który wystawił sztuki Szekspira po kantońsku w The Globe Theatre. Makbet odbył tournée po sześciu europejskich miastach w 2017 roku i był wystawiany na festiwalach: Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Culture and Arts Festival, Hong Kong 2019 – A Cultural Extravaganza w Szanghaju oraz Hong Kong Week w Tajpeju. Tytus Andronikus 2.0 (2009), ucieleśnienie teatru fizycznego i minimalistycznej estetyki, wciąż odbywa tournée.

Tang reżyserował także opery. Niektóre z nich to: Król Artur (2009), Les contes d’Hoffmann (2018) w Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych oraz Datong (2015) na Festiwalu Sztuki w Hong Kongu, który był pokazywany podczas obchodów 20. rocznicy powrotu Hongkongu do Ojczyzny w Londynie.  Jego publikacje: Analiza i refleksje nad teoriami aktorskimi Meyerholda (Analysis and Reflections on the Theories of Acting of Meyerhold), Tytus Andronikus – podejście w estetyce minimalistycznej i teatrze fizycznym (Titus Andronicus – Approach in Minimalistic Aesthetics & Physical Theatre) oraz Zatrzymanie – z ciekawości (Detention – Out of Curiosity) pokazują, że potrafi dzielić się swoim doświadczeniem również poprzez pisanie.Uczestniczył w wielu przedsięwzięciach publicznych, m.in. w Wydziale Rekreacji i Usług Kulturalnych, Panelu Konsultacyjnym przy Urzędzie Kultury Okręgu West Kowloon, Radzie Rozwoju Sztuki w Hongkongu, Hongkońskim Zespole Tańca oraz Komisji ds. Współpracy Kulturalnej między Hongkongiem a Tajwanem.