Kinoteatr

Teatr 2

Theatre 2 / Engeki 2
reż. Sōda Kazuhiro
Japonia, USA, Francja 2012, 171’
Napisy: polskie i angielskie

Hirata Oriza jest czołowym japońskim dramatopisarzem i reżyserem, który prowadzi zespół teatralny Seinendan. Jaką strategię przyjął i praktykuje Hirata, aby jego sztuka oraz niezbyt komercyjna grupa przeżyły we współczesnym, wysoce kapitalistycznym społeczeństwie? Jeśli Teatr 1 (trzecia część z serii kina obserwacyjnego / Observationa Film Series #3) opowiada o świecie reżysera, tak Teatr 2 (czwarta część serii) to pełnometrażowy dokument o relacji Hiraty z rzeczywistością, w której żyjemy. 

Seinendan, z siedzibą w Komaba Agora Theatre w Tokio, to dosyć duży zespół teatralny, w którego skład wchodzi 60 aktorów i 20 członków obsługi. Jednakże nie występują oni w teatrach powyżej 200 miejsc dla widowni, by zintensyfikować przeżycia publiczności. Ponadto nigdy nie próbują przyciągnąć uwagi nazwiskami aktorek i aktorów o statusie gwiazdy. Stworzenie misternego modelu, jakim jest sztuka dokładnie odwzorowująca ludzkie życie i zachowania, wymaga wielu prób, które dla jednego utworu scenicznego trwają dłużej niż dwa miesiące. Sprawia to, że utrzymanie Seinendan z dochodów ze sprzedaży biletów jest niemożliwe i zespół wspierają dotacje otrzymywane od japońskiego rządu oraz różnych fundacji.

Ze względu na kryzys gospodarki rynkowej i finansowe problemy japońskiego rządu wydatki na sztukę maleją z roku na rok. Nie jest nieprawdopodobne, że nawet Seinendan, jeden z najważniejszych zespołów teatralnych Japonii, zawiesi swoją działalność przez utratę środków, z których zazwyczaj się utrzymuje.


Nagrody i festiwale

Nantes Three Continents Festival 2012 – najlepszy film (nagroda Młodego Jury)

Sōda Kazuhiro

Urodził się w 1970 roku. Mieszkał w Japonii do 1993 roku, kiedy przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął swoją karierę filmową. Po wyreżyserowaniu wielu filmów dokumentalnych dla japońskiej telewizji NHK, Sōda zaczął tworzyć niezależne pełnometrażowe dokumenty. Sōda Kazuhiro jest zdobywcą Nagrody George’a Fostera Peabody’ego oraz laureatem Nagrody im. Marka Nowickiego za życiowe zasługi, którą przyznała mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Tworzy filmy dokumentalne w nurcie kina obserwacyjnego, ale według własnych „Dziesięciu przykazań”. Zgodnie z nimi reżyser nie może prowadzić badań, ani pisać streszczeń przed rozpoczęciem zdjęć. Jego najnowszy film Zero otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych w Berlinie oraz Nagrodę za Najlepszy Film na Festiwalu Trzech Kontynentów w 2020 roku. Jest także autorem ośmiu książek, które opublikowano w Japonii.

Wybrana filmografia

2007 Kampania / Senkyo / Campaign (doc.)
2008 Seishin / Mental (doc.)
2010 Pokój / Peace (doc.)
2013 Kampania 2 / Senkyo 2 / Campaign 2 (doc.)
2015 Fabryka ostryg / Kaki kōba / Oyster Factory (doc.)
2018 Morze Wewnętrzne / Minatomachi / Inland Sea (doc.)
2020 Zero / Seishin 0 / Zero (doc.)

Twórcy

reżyseria: Sōda Kazuhiro
scenariusz: Sōda Kazuhiro
zdjęcia: Sōda Kazuhiro
montaż: Sōda Kazuhiro
obsada: Furutachi Kanji, Genba Kōichirō, Hirata Oriza, Maehara Seiji, Matsuda Hiroko
producent: Sōda Kazuhiro
produkcja: Laboratory X
język: japoński
barwa: kolor