Kinoteatr

Mój następny krok

My Next Step
reż. Cheuk Cheung
Hongkong, Chiny 2015, 70’
Napisy: polskie i angielskie

Opera Kunqu to jedna z najstarszych istniejących form sztuk performatywnych w Chinach, która ponownie znalazła się w kręgu zainteresowań, kiedy UNESCO uznało ją w 2001 roku za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe. Mój następny krok opowiada o życiu młodego artysty opery Kunqu, Yang Yanga (28) na przestrzeni kilku lat. Mężczyzna jest świadkiem znikającego prestiżu roli wusheng (wojownika) w operze Kunqu, z której odchodzą po kolei inni aktorzy. Yang zostaje ostatnim wusheng w zespole, choć sam zastanawia się nad rezygnacją z profesji. Jednakże dzięki współpracy z awangardowym reżyserem z Hongkongu, Dannym Yungiem, tworzy on eksperymentalną sztukę o ostatnim cesarzu z dynastii Ming, która stanowi wyzwanie dla tradycyjnej formy opery Kunqu.

Dokument wnikliwie analizuje złożoność problemów, z którym młodzi artyści mierzą się w odważnym nowym świecie współczesnych Chin – tym jak postrzegają tradycję, sztukę, osobiste marzenia, własne życie oraz samych siebie. Wypowiedzi aktorów przeplatają się z fragmentami zarówno tradycyjnych jak i eksperymentalnych form opery. Mój następny krok pozwala zobaczyć urywek świata Kunqu, a jednocześnie dokładnie pokazuje mieszane uczucia młodego człowieka próbującego uratować zanikającą formę sztuki.


Cheuk Cheung

Współzałożyciel A Priori Image. Cheuk ukończył Hong Kong Academy for Performing Arts. Wyreżyserował dwa filmy dokumentalne o artystach chińskiej opery (Xiqu) My Way (2012) i Mój następny krok (2015),  które miały swoje projekcje na całym świecie, między innymi w Londynie, Nowym Jorku, San Francisco, Chicago, Bordeaux, Tokio, itd. Za My way otrzymał Nagrodę dla Młodego Artysty na Hong Kong Arts Development Awards. Jego ostatni dokument Bamboo Theatre (2019) był nominowany do Nagrody za Najlepszy Film Dokumentalny na Golden Horse Film Awards w Tajwanie i Nagrody dla Najlepszego Nowego Reżysera na Hong Kong Film Awards.

Cheuk we współpracy z Dyrektorem Teatru Japońskiego Kawaguchim Tomoco stworzył w 2013 roku platformę kolaboracyjną dla wymiany kulturowej pomiędzy młodymi artystami z Azji. W ramach pierwszego multikulturowego projektu Absolute Airplane zaprezentowano Hong Kong x Tokyo – powiązane warsztaty i występy w Hongkongu, Yokohamie i w Tokio. Wzięło w nich udział prawie 30 artystów (taniec współczesny, taniec butoh, muzyka współczesna, opera, opera kantońska, teatr no, video art, itp.). W 2017 Cheuk został zaproszony przez program Tokyo Arts and Space, który opracował i przedstawił sztukę jego autorstwa He and I. W 2018 roku był współreżyserem sztuki teatralnej Songs of Portrait, która rozszerza film na sceniczne występy na żywo aktorów pochodzących z trzech zróżnicowanych środowisk artystycznych: Kunqu, teatru no i opery. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o japońskim aktorze teatru no.

Filmografia

2012 Qian dan lu / My Way (doc.)
2015 Mój następny krok / My Next Step (doc.)
2019 Someday I Will Become a Rock (short doc.)
2019 Bamboo Theatre (doc.)

Twórcy

reżyseria: Cheuk Cheung
scenariusz: Cheuk Cheung
zdjęcia: Szeto Yat-lui, Mak Chi-kwan, Shine Chiu
montaż: Law Mei-ling, Leung Man-shan
muzyka: Steve Hui
producenci: Ken Hui, Cheuk Cheung
produkcja: A Priori Image
język: mandaryński
barwa: kolor