Kinoteatr

Konferencja jałtańska online

The Yalta Conference Online
reż. Fukada Kōji
Japonia 2020, 40’
Napisy: angielskie

Film Fukady został oparty na sztuce dramatycznej The Yalta Conference z 2002, której autorem jest Hirata Oriza. Zgodnie z tytułem, tematem dramatu było rozpoczynające się 4 lutego i trwające tydzień spotkanie tzw. wielkiej trójki. Podczas konferencji jałtańskiej prezydent USA Franklin D. Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill oraz przywódca ZSRR Józef Stalin ustalili na ponad 40 lat kształt powojennej Europy. W filmie Fukada reinterpretuje tamto wydarzenie pokazując, jak mogłoby ono wyglądać, gdyby przywódcy spotykali się nie twarzą w twarz, lecz na Zoomie.

Podobnie jak w pierwowzorze Hiraty, w utworze Fukady występują tylko trzy postacie. Są to aktorzy satyrycznego teatru Seinendan, których zadaniem jest nie tylko przedstawienie wybranych faktów, ale przede wszystkim zabarwienie ich nutą czarnego humoru. Wyraźnie widać, że dzieło Fukady jest tożsame ze stylem teatralnym określanym jako „współczesny teatr kolokwialny” lub „cichy dramat”. Wiąże się on w znacznej mierze ze sposobem używania języka: kolokwialny, prosty, „normalny” (codzienny), postacie mówiące w tym samym czasie, nagłe przerywanie zdań czy też niezrozumiała wymowa wyrazów. Wszystkie te elementy służą próbie uchwycenia realizmu.

Sławomir Wasiński


Fukada Kōji

Fukada studiował na wydziale literatury Uniwersytetu Taisho oraz uczęszczał do szkoły filmowej w Tokio, gdzie chodził na wykłady związane z produkcją filmową w 1999 roku. W 2004 roku zadebiutował filmem pt. The Chair. Po swoim debiucie rozpoczął współpracę z Seinendan Theater Company, gdzie w 2009 roku sfilmował ich sztukę Human Comedy in Tokyo. Szczególnie upodobał sobie kino francuskie i hiszpańskie, gdzie wyjątkowy wpływ miały na niego filmy Erica Rohmera i Victora Erice’a. Jego film został nagrodzony Japanese Eye Award na festiwalu filmowym w Toronto, z kolei za Okaleczone zdobył Nagrodę Jury w sekcji Un Certain Regard w Cannes. Jego ostatnie filmy takie jak Zaginiona dziewczyna (2019) i Żarliwość (2020) zostały wprowadzone do dystrybucji w Polsce przez Aurora Films i Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

Wybrana filmografia

2010 Gościnność / Kantai / Hospitalité
2013 Inabe
2016 Okaleczone / Fuchi ni tatsu / Harmonium
2019 Zaginiona dziewczyna / Yokogao / A Girl Missing
2020 Jefferson no Higashi / East of Jefferson
2020 Żarliwość / Honki no shirushi: Gekijōban / The Real Thing

Twórcy

reżyseria: Fukada Kōji
scenariusz: Fukada Kōji, Hirata Oriza
montaż: Fukada Kōji
obsada: Matsuda Hiroko, Midorikawa Fumie, Shimada Yozo
producent: Fukada Kōji
produkcja: Seinendan
język: japoński
barwa: kolor