Retrospektywa: Inoue Umetsugu 

Hongkong: Rapsodia

Hua yue liang xiao
Dir. Inoue Umetsugu

Hong Kong Rhapsody / Hua yue liang xiao
reż. Inoue Umetsugu
Hongkong 1968, 122’
Napisy: polskie i angielskie

Director Inoue Umetsugu crowds the Shawscope frame with brilliant colors and magical music numbers in Hong Kong Rhapsody, a winning musical much like his previous Shaw Brothers hit, Hong Kong Nocturne. Peter Chen Hou is a nightclub magician juggling two women (Angela Yu Qian and Helen Ma) and some difficult debt. When the women tire

Pewnego wieczoru u drzwi występującego w nocnych klubach iluzjonisty-playboya Tsu-hsina (Peter Chen Ho) zjawia się umorusana postać (Lee Ching), przedstawiająca się jako syn jego dawnego przyjaciela po fachu i prosząca go w imieniu zmarłego ojca o wzięcie pod opiekę. Po wspólnym występie para włamuje się do pozornie opuszczonej willi, gdzie Tsu-hsin odkrywa, że przybłęda nie jest piętnastoletnim chłopcem, lecz dziewiętnastoletnią, atrakcyjną dziewczyną o imieniu Hsiao-ping. Para postanawia wydać w willi przyjęcie, by uczcić urodziny Hsiao-ping. Na imprezie niespodziewanie pojawiają się właściciel domostwa, Lin (Yang Chih-ching), oraz jego siostrzenica z zespołem. Tsu-hsin przekonuje bogacza, że Hsiao-ping jest dzieckiem jego córki, która przed dwudziestu laty popełniła samobójstwo, po czym odchodzi, by nie stać na drodze szczęścia dziewczyny. Lin ponownie odkrywa uroki rodzinnego życia i decyduje się sfinansować muzyczno-taneczny show zespołu siostrzenicy, w którym ma wystąpić Hsiao-ping. Tymczasem jego księgowy knuje, jak temu zapobiec i pozbyć się dziewczyny…

Hongkong: Rapsodia był czwartym filmem zrealizowanym przez Inoue Umetsugu dla Shaw Brothers. Tylko pierwszy z nich – Operacja Szminka, jedna z kilku produkcji hongkońskiej wytwórni z tego okresu obliczonych na kapitalizację popularności filmów o Jamesie Bondzie – powstał na podstawie oryginalnego scenariusza, pozostałe zaś były remakami japońskich filmów Inoue. Na potrzeby tej produkcji reżyser zaadaptował jeden ze swoich najwcześniejszych utworów – Calineczkę z Tokio (1954), musical z udziałem młodziutkiej Yukimury Izumi. O ile w nieco wcześniejszym musicalu Hongkong: Nokturn, również wyświetlanym w ramach festiwalu, taneczno-wokalny finał trwa zaledwie sześć minut, o tyle tę produkcję wieńczy spektakularna kilkunastominutowa sekwencja rewiowa, przywodząca na myśl klasyczny hollywoodzki backstage musical. Jest to również utwór zdecydowanie lżejszy, z pretekstowym wątkiem romantycznym, nieobecnym w japońskim pierwowzorze.

Dawid Głownia


Inoue Umetsugu

Inoue Umetsugu (1923-2010) był niezwykle płodnym, nawet jak na standardy japońskiej branży filmowej, twórcą – wyreżyserował 115 filmów kinowych i ponad 150 produkcji telewizyjnych, napisał też ponad 100 scenariuszy. Choć pracował w różnych gatunkach – od dramatów, przez kryminały w duchu noir, po jidai-geki – szczególnie upodobał sobie filmy muzyczne, z których dziś jest najbardziej znany. Pracował dla wszystkich z powojennej „wielkiej szóstki” japońskich wytwórni, największe triumfy święcił jednak w Nikkatsu, gdzie przyczynił się do wypracowania formuły Nikkatsu Action. W latach 1966-1971 zrealizował 17 filmów dla hongkońskiej wytwórni Shaw Brothers.

Wybrana filmografia

1952 Koi no ōen danchō
1954 Kanpai! Jogakusei
1959 Tokyo no kodoku
1963 Makkanā koi no monogatari / Tale of Scarlet Love
1967 Qing chun gu wang / King Drummer
1971 Kawaii akujo / Lill, My Darling Witch

Twórcy

reżyseria: Inoue Umetsugu
scenariusz: Inoue Umetsugu
zdjęcia: Nishimoto Tadashi, Hua Nai-pei
montaż: Chiang Hsing-lung
muzyka: Hattori Ryōichi
obsada: Peter Chen Ho, Lee Ching, Allison Chang Yen, Chan Hung-lit, Chin Ping, Lily Ho, Margaret Hsing Hui, Jing Ting, Helen Ma, Ma Xiaonong, Peng Peng, Wei Ping-ao, Yang Chih-ching, Angela Yu Chien
producent: Run Run Shaw
produkcja: Shaw Brothers Studio
język: mandaryński
barwa: kolor