Współczesne kino Japonii

Piosenka pana Haruhary

Haruhara-san’s Recorder / Haruhara-san no uta
reż. Sugita Kyōshi
Japonia 2021, 121’
Napisy: polskie i angielskie

Po wciąż świeżych wydarzeniach z przeszłości, dwudziestoczteroletnia Sachi postanowiła odmienić swoje życie. Niegdyś kuratorka w muzeum sztuki, dziś rozpoczynająca pracę w kawiarni na pół etatu. Zmieniła również mieszkanie, które polecał jej jeden ze stałych bywalców kawiarni. Odwiedziny wujka i ciotki nie tylko wyrywają ją ze stale trwającego snu, ale potrafią umilić czas, który zdaje się płynąć w nieskończoność. I choć z dnia na dzień jest coraz lepiej, z pozoru wszystko wydaje się normalne, obrazy tamtych dni pojawiają się przed oczami Sachi zarówno na jawie, jak i we śnie.

Piosenka pana Haruhary – zwycięzca nagrody publiczności oraz Grand Prix w międzynarodowym konkursie na 32. MFF w Marsylii, gdzie jury przewodniczył sam Lav Diaz – jest filmem czerpiącym pełnymi garściami z nurtu slow cinema. I choć bohaterowie rzadko kiedy otrzymują szerokie przestrzenie, jak ma to miejsce w temu podobnych filmach, nie brakuje im czasu na refleksje. Kyoshi Sugita opowiada swoją historię niezwykle oszczędnie, pod powierzchnią zwyczajności i codziennych rytuałów kryje się ocean utajonych emocji. Reżyser pozwala nam rozwikłać tę historię, dając do dyspozycji niedokończone zdania, dyskretne spojrzenia, drobne gesty i ciche westchnienia.

Sławomir Wasiński


Nagrody i festiwale

FIDMarseille – Marseille International Film Festival 2021 – Grand Prix, nagroda publiczności

Sugita Kyōshi

Urodził się w Tokio w 1977 roku. Gdy był studentem na Uniwersytecie Rikkyo, studiował film pod okiem Shinozakiego Makoto. Po ukończeniu studiów pracowała jako asystent reżysera przy produkcjach takich twórców jak Kurosawa Kiyoshi, Shinozaki Makoto, Aoyama Shinji, czy Suwa Nobuhiro. Jego pełnometrażowy debiut A Song I Remember (2011) był pokazywany na MFF w Tokio, a drugi film Listen to Light (2017) miał swoje pokazy zarówno w Tokio, jak i na koreańskim MFF Jeonju. Sugita stworzył własny styl portretowania wydarzeń i postaci poprzez subtelne zabiegi w grze aktorów, by zredukować do minimum rozwiązania fabularne zawarte w dialogach i narracji poruszanych przez niego historii.

Wybrana filmografia

2011 Hitotsu no uta / A Song I Remember
2017 Hikari no uta / Listen to Light
2021 Piosenka pana Haruhary / Haruhara-san no uta / Haruhara-san’s Recorder

Twórcy

reżyseria: Sugita Kyōshi
scenariusz: Sugita Kyōshi
zdjęcia: Iioka Yukiko
montaż: Okawa Keiko
muzyka: Skank
kostiumy: Komiyama Mei
obsada: Araki Chika, Niibe Minako, Kaneko Takenori, Ito Saho, Nojima Mizuho, Hidaka Keisuke
producent: Higeno Jun
produkcja: Iha Films
język: japoński
barwa: kolor