Ero-Nites

Tryskająca modlitwa: Piętnastoletnia prostytutka

Gushing Prayer: A 15-year-old Prostitute / Funshutsu kigan: 15-sai no baishunfu
reż. Adachi Masao
Japonia 1971, 72’
Napisy: polskie i angielskie

Niezadowolona, znudzona i pozbawiona wrażliwości młoda seksualna weteranka stojąc na progu kobiecości wyrusza w podróż do samorealizacji. Yasuko podczas orgii odkrywa, że straciła wszelką zdolność odczuwania, nie tylko fizyczną, ale i emocjonalną. Czując na barkach ciężar odpowiedzialności i oczekiwań dorosłych, Yasuko podejmuje próbę zrozumienia wewnętrznej pustki, którą odczuwa już w tak młodym wieku.
Tryskająca modlitwa: Piętnastoletnia prostytutka to najbardziej zagadkowy i bezkompromisowy formalnie film z nurtu pinku eiga, który wyszedł spod ręki reżysera wyróżniającego się najbardziej radykalnymi poglądami politycznymi. W filmie wykorzystano autentyczne listy samobójcze i zapadający w pamięć refren gitarowy autorstwa muzyka folkowego Minamiego Masaty. Miały one wyrazić pustkę duchową i polityczną lewicy po nieudanych protestach studenckich w latach 60. Zdjęcia autorstwa Itō Hideo, który pracował także przy Imperium zmysłów (1976) Ōshimy Nagisy stanowią intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z fabularnym.


Adachi Masao

Urodzony w 1939 roku Adachi Masao zaczynał w Klubie Filmoznawczym Uniwersytetu Nihon w Tokio wraz z takimi twórcami-eksperymentatorami jak Jōnouchi Motoharu, czy Okishima Isao, by później stać się jedną z najważniejszych postaci podziemnej sceny awangardowej lat 60., z dorobkiem obejmującym Miskę do ryżu (Wan, 1961), Zamkniętą waginę (Sain, 1963) czy Galaktykę (Gingakei, 1967). Adachi wyreżyserował jedne z najbardziej dynamicznych i radykalnych w wymowie politycznej filmów. W 1974 roku wycofał się z branży i przeniósł do Libanu, by tam dołączyć do Japońskiej Armii Czerwonej (JRA). W 1997 roku został aresztowany za oszustwo paszportowe, a w 2000 roku deportowany do Japonii, gdzie wrócił do reżyserowania kręcąc film Więzień/Terrorysta (Yūheisha/Terrorisuto, 2007).

Wybrana filmografia

1966 Aborcja / Datai / Abortion
1967 Rewolucja kontroli urodzeń / Hinin kakumei / Birth Control Revolution
1968 Strefa seksu / Sei chitai: sekkusu zōn / Sex Zone
1969 Seksualna gra / Seiyūgi / Sex Play
1970 Kobieta zbuntowana: Wymarzone piekło / Hanjo mugen jigoku / Rebel Woman: Dream Hell

Twórcy

reżyseria: Adachi Masao
scenariusz: Adachi Masao
zdjęcia: Itō Hideo
montaż: Nakajima Isamu
muzyka: Minami Masato
obsada: Sasaki Aki, Saitō Hiroshi, Kim Makiko, Aoki Yūji, Noda Shigenori, Hiraoka Masaaki, Iwabuchi Susumu, Akiyama Michio, Yoshizawa Ken, Abegawa Haruhiko, Yokoshima Nagao, Ishikawa Akira, Nitta Hiroshi, Makita Yoshikaki, Suenaga Takeo, Osaga Tetsuo, Yoshida Saburō, Komizu „Gaira” Kazuo, Torikawa Nagawa, Miya Kaoru
producent: Asakura Daisuke
produkcja: Kokuei Company
język: japoński
barwa: cz.-b., kolor