Młode japońskie reżyserki

Opowieść o tym domu

Domains / Ōkoku (aruiwa sono ie ni tsuite)
reż. Kusano Natsuka
Japonia 2019, 150’
Napisy: polskie i angielskie

Aki postanowiła wziąć urlop od pracy w wydawnictwie i udać się do swojego rodzinnego domu oddalonego o kilka dni podróży z Tokio. Kobieta planowała także odwiedzić swoją znajomą z dzieciństwa Nodokę, z którą przyjaźniła się od czasów szkoły podstawowej do pójścia na studia. Nodoka wyszła za mąż za Naoto, kolegę z wyższego roku, i zamieszkali razem niedaleko rodzinnego domu Aki, gdzie wychowywali swoją małą córeczkę. Aki uważała, że zamknęli się przed resztą społeczeństwa. Ich córka Honoka była z początku nieśmiała, ale przyzwyczaiła się do nowej znajomej w trakcie zabawy.

Kilka dni później Aki wróciła do swojego domu w Tokio. Siedziała przy biurku i bardzo skupiona pisała list. Kiedy skończyła, zaczęła czytać go na głos: „Ja zabiłam waszą córkę…”.


Kusano Natsuka

Urodziła się w 1985 roku w Yamato, w prefekturze Kanagawa. Po ukończeniu literatury na Uniwersytecie Tokai, rozpoczęła naukę w Szkole Filmowej w Tokio na 12. Kursie fikcji. Jej pierwszy pełnometrażowy film Antonym miał premierę w 2014 roku. Zdobyła za niego Nagrodę dla Najlepszego Reżysera oraz Nagrodę Skip City na Skip City International D-Cinema Festival 2014. Opowieść o tym domu to jej drugi pełnometrażowy film.

Filmografia

2014 Rasen ginga / Antonym
2019 Opowieść o tym domu / Domains

Twórcy

reżyseria: Kusano Natsuka
scenariusz: Takahashi Tomoyuki
zdjęcia: Watanabe Yasutaka
montaż: Kusano Natsuka, Suzuo Keita
obsada: Shibuya Asami, Kasajima Tomo, Adachi Tomomitsu, Ryu Kenta
producent: Suzuki Tokushi, Echigoya Takashi
język: japoński
barwa: kolor