Niby-olimpiada (Daydream Olympics)

Unlock Dancing Plaza (Hongkong), Namstrops (Japonia), SunFool (Hongkong)


Koncept i kreacja

Ong Yong Lock

Oświetlenie i scenografia

SunFool

Kompozycja muzyczna

Ōno Genki

Projekt kostiumów (częściowo)

Kabashima Yuko

Doradca artystyczny

Professor Takahashi Rumiko

Kreacja i wykonanie

Nobe Sōhei, Toyofuku Akifumi, Kodama Takafumi, James Yau, Andy Lee, Kerry Cheung

Premiera

2019

Czas trwania

65 minutes


O spektaklu

Olimpiada nie z tego świata, do przekroczenia własnych granic. Zbliżają się Igrzyska Olimpijskie! Zapalony amator ciężko trenuje obok elitarnych japońskich sportowców, aby zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Dniami i nocami drużyna stawia swoim członkom coraz trudniejsze wyzwania, które przesuwają granice ich wytrzymałości, zwinności i sprawności umysłowej. Każdy oddech i każda kropla potu zbliża ich do poznania istoty sportu, istniejącej zarówno „tu i teraz”, jak i w połączeniu z wiecznością. Członkowie Unlock Dancing Plaza są znani z odkrywczej mieszanki kreatywności, zabawy i samoświadomości. Tym razem zespół tańca współczesnego łączy siły z atletyczną ekipą Namstrops, japońską grupą koncentrującą się na energii kinetycznej, oraz z SunFool, który zaprojektował dla spektaklu zaskakujące papierowe dzieła sztuki w stylu pop-up. Sumując swoje indywidualne talenty w tej pełnej energii produkcji, artyści w poruszający sposób łączą sportowe przedsięwzięcie z wyznaczaniem celów i samorealizacją wśród młodych widzów.

Unlock Dancing Plaza

Pełen potencjału zespół tańca współczesnego założony w 2002 roku, którego dyrektorem artystycznym jest Ong Yong Lock, a jego zastępcą Joseph Lee (dołączył w 2020 roku). Unlock skupia się na dążeniu do osiągnięcia innowacyjnych przełomów i teatralnego wyzwolenia. Oddanie tej idei jest wpisane w ich produkcje i w nich praktykowane. Zespół skupia się na odzwierciedlaniu tańca poprzez jednostkę. Definiując taniec w wyjątkowości ciała i uwalniając się od zinstytucjonalizowanej estetyki, zespół głęboko wierzy w to, że „każdy może tańczyć”.

Unlock Dancing Plaza powstało w celu odkrywania i pokazywania różnorodnych możliwości tańca. Ich praktyka obejmuje serię prac twórczych, występów i warsztatów, które opierają się na udziale społeczeństwa jako głównym sposobie praktyki artystycznej, promuje i pogłębia zróżnicowaną wyobraźnię taneczną, ułatwiając wzajemną wymianę między artystami a publicznością poprzez wspólne przeżywanie tańca. Od 2009 roku zespół jest wspierany finansowo przez Radę Rozwoju Sztuki w Hongkongu.

Namstrops

Zespół taneczny Namstrops wywodzi się z Miyazaki, został założony w 2006 roku i działa zarówno w Japonii, jak i za granicą. Nazwa Namstrops powstała przez zapisanie od tyłu słowo „sportsman” (sportowiec) i ma wskazywać na sportowe pochodzenie grupy. Przez 10 lat kształcili się i tworzyli unikalny program taneczny o nazwie „taniec kreatywny”, który został opracowany w ramach szkolnego wychowania fizycznego w Japonii. Taniec kreatywny jest klasyfikowany w tańcu współczesnym jako „współczesne artystyczne wychowanie fizyczne”. Namstrops jest wiodącą organizacją w tańcu kreatywnym. Stara się pokazać koncepcję wychowania fizycznego w przestrzeniach artystycznych poprzez wprowadzanie swojego pojęcia o rozwijaniu ciała. Grupa występowała w wielu krajach na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Estonii i Rumunii. W latach 2008, 2011 i 2012 zakwalifikowała się do finału konkursu Yokohama Dance Collection Ex. Namstrops prowadzą także we współpracy z prof. Takahashi Rumiko z Uniwersytetu Miyazaki organizację non-profit Miyazaki C-Dance Center, której celem jest wspieranie rozwoju edukacji tanecznej.

Lau Ming Hang (SunFool)

Lau, znany również jako SunFool, jest projektantem oświetlenia oraz papierowej sztuki pop-up. Wyreżyserował i zrealizował wiele prac teatralnych w nurcie pop-up, m.in. The Fire Kid, Am I Crying, Ordinary Living oraz Mroku HALF Dwells.Lau otrzymał wiele nominacji w kategorii Najlepszy Projekt Oświetlenia na rozdaniu nagród Hong Kong Drama Awards, a także zaprojektował oświetlenie dla wielu hongkońskich i zagranicznych grup scenicznych, m.in. dla Unlock Dancing Plaza, Theatre du Pif, On and On Theatre Workshop, Hong Kong Repertory Theatre, Approaching Theatre (Tajwan), Step Out (Macau) i The Theatre Practice (Singapur).

Ong Yong Lock

Urodził się w Malezji. W 1989 roku dołączył do Hong Kong Dance Company, a w 1993 do City Contemporary Dance Company. Odbył z nimi liczne tournée, m.in. w Chinach kontynentalnych, na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Korei, Japonii, Francji i Izraelu. Ong był członkiem-założycielem South „ASLI” Dance Workshop (SADW) a w 1997 roku został ich dyrektorem artystycznym (do 2001). W 1998 roku Ong dołączył do Expressions Dance Company w Brisbane w Australii, aby wystąpić na Festiwalu Brisbane. W tym samym roku został zaproszony jako nauczyciel tańca współczesnego do Japonii i Malezji, a także układał choreografię na 19. Chińskim Festiwalu Tańca w Malezji. W 2000 roku zaproponowano mu występ na Festiwalu Tanecznym Wschodniego Smoka i Tańcach Świata w Japonii. Za choreografię baletu 4 In dla Hongkońskiej Akademii Sztuk Performatywnych został nagrodzony na Hong Kong Dance Awards w 2002 roku i w tym samym roku został mianowany doradcą artystycznym ds. tańca przez Radę Rozwoju Sztuki w Hongkongu. Otrzymał nagrodę dla Najlepszego Artysty (w kategorii Taniec) na Hong Kong Arts Development Awards w 2014 roku. W 2002 roku Ong wraz z Elsie Chau założyli Unlock Dancing Plaza, aby promować i popularyzować taniec nowoczesny. Jego talenty choreograficzne można było podziwiać również w produkcjach pokazywanych na Festiwalu Sztuki Azjatyckiej, Międzynarodowym Tygodniu Tańca Chińskiego, Festiwalu Tańca Chińskiego w Malezji, Festiwalu Sztuki w Hongkongu, Festiwalu Tańca w Hongkongu i 20. Międzynarodowym Festiwalu Akademii Tańca. Wanderer otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcie w niezależnej produkcji na Hong Kong Dance Awards w 2015 roku.