Kinoteatr

Utracony czas Bharaty

Bharata of Broken Time
reż. Koike Hiroshi
Japonia, Tajlandia, Malezja, Indonezja 2021, 25’
Napisy: polskie, angielskie i japońskie

Krótki film oparty na starożytnym hinduistycznym eposie Mahabharata. Koike Hiroshi zapoczątkował multikulturowy projekt teatralny Mahabharata w 2013 roku. Miał on połączyć najlepszych artystów i wykonawców aktywnych w Azji. Celem przedsięwzięcia jest adaptacja całego Mahabharata na produkcję sceniczną. Utwory wyprodukowano w 7 krajach Azji i wykonano ponad 40 razy. Kulminacja projektu miała mieć miejsce w lipcu 2020 roku w Tokio. Jednakże uniemożliwiła to pandemia COVID-19 i całość przesunięto na sierpień 2021 roku.
Utracony czas Bharaty powstał w czasie zawieszenia, kiedy członkowie obsady nie mogli się przemieszczać przez zakaz podróżowania wprowadzony w większości krajów świata. Sceny nakręcono w Japonii, Indonezji, Malezji i Tajlandii, a całość zmontowano w Japonii. To pierwszy film w reżyserii Koike Hiroshiego.


Koike Hiroshi

Założyciel zespołu Pappa TARAHUMARA (1982-2012), dla którego napisał, wyreżyserował i ułożył choreografię do 55 produkcji. Wprowadził pokolenie artystów japońskich sztuk performatywnych w łączenie ze sobą gatunków teatralnych z tańcem, sztuką i muzyką. W 2012 roku uruchomił Hiroshi Koike Bridge Project (HKBP), którego misją jest produkcja projektów będących efektem współpracy artystów w oparciu o edukację, szerzenie informacji i kreatywność. Koike dla HKBP napisał, wyreżyserował i ułożył choreografie do 21 produkcji w całej Azji.

Koike tworzył w 10 krajach, a jego produkcje wystawiono w ponad 40 krajach. Otrzymuje wiele zaproszeń od artystów z całego świata. W warsztatach jego autorstwa, które skupiają się na odzyskaniu fizycznego ciała, brali udział profesjonalni artyści w ramach treningu aktorskiego oraz publiczność dla rozwoju kreatywności w Japonii oraz zagranicą. Pełnił również rolę dyrektora artystycznego Tsukuba Cultural Foundation, przewodniczącego Asian Performing Arts Forum, członka komitetu Japan Foundation (2005-2011). Obecnie jest wykładowcą na Musashino Art University i pierwszym reżyserem teatralnym powołanym w Department of Scenography, Display and Fashion Design.

Koike jest głównym dyrektorem i założycielem Performing Arts Institute (P.A.I.) będącą instytucją edukacyjną dla rozwijających się artystów. Napisał dwie książki: zbiór esejów na temat przenikania się sztuki i społeczeństwa zatytułowany Listen to the Voice of the Body oraz swoją teorię Performing Arts Theory – Fushi Kaden for the 21st Century. Pierwszą antologię jego sztuk wydano w 2018 roku pt. Journey to Night and the End of the World.

Filmografia

2021 Utracony czas Bharaty / Bharata of Broken Time

Twórcy

reżyseria: Koike Hiroshi
scenariusz: Koike Hiroshi
zdjęcia: Koike Hiroshi, Suzuki Seijiro, Hosaka Hiromi
montaż: Suzuki Seijiro
muzyka: Yennu Ariendra (Y-DRA)
kostiumy: Atinna Rizqiana, Mandakini Goswami, Lulu Lutfi Labibi, Okada Michiyo
animacja: Aoyama Kenichi
obsada: Tetsuro Koyano, Lee Sweekeong, Fukushima Azusa, Danang Pamungkas, Ronnarong Khampha, Suryo Purnomo, Tsuchiya Yutaro, Kusaka Mahya, Araki Ayako, Mori Seiichiro, Saitō Mao, Blackmary, Koike Hiroshi
producent: Hosaka Hiromi
produkcja: Hiroshi Koike Bridge Project
język: brak treści językowych
barwa: cz.-b., kolor