Młode japońskie reżyserki

Amiko

Amiko
reż. Yamanaka Yoko
Japonia 2018, 66’
Napisy: polskie i angielskie

Szesnastoletnia uczennica drugiej klasy liceum Amiko ma obsesję na punkcie Aomiego, najsłodszego chłopca w drużynie piłkarskiej. „Chodzi mi o to, że Aomi jest jedynym chłopakiem w tym mieście w moim wieku, który rozumie mnie, czyli kogoś zdecydowanie lepszego niż te zwyczajne dzieciaki!”.

Z tego powodu Amiko, po swojej „rozmowie dwóch dusz” z Aomim w drodze do domu podczas wyjątkowo mroźnej zimy w pierwszej klasie liceum, zaczyna wręcz czcić chłopaka. Myśli tylko o nim i interesuje się wyłącznie tym, co on robi, uważając, że jej uczucie przewyższa miłość. Okazuje się jednak, że ich spotkanie było tylko jednorazowym wydarzeniem, po którym nie nastąpiło już nic więcej…


Yamanaka Yoko

Urodzona w 1997 roku w Nagano. Jej debiutancki film Amiko (2018) zdobył nagrodę publiczności podczas festiwalu PFF 2018. W kolejnym roku została zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Była najmłodszą reżyserką w historii biorącą udział w festiwalu. Jej film wyświetlano kolejno w ponad dziesięciu krajach. Wzięła udział w tworzeniu antologii 21st Century Girl (2019), gdzie była częściowo odpowiedzialna za reżyserię.

Wybrana filmografia

2018 Amiko
2019 21st Century Girl
2020 Jak ryby w wodzie / Uoza dōshi / Born Pisces

Twórcy

reżyseria: Yamanaka Yoko
scenariusz: Yamanaka Yoko
zdjęcia: Yamanaka Yoko, Kato Asuka
montaż: Yamanaka Yoko
muzyka: Ohori Shotaro
obsada: Sunohara Air, Oshita Hiroto, Mineo Maiko, Hasegawa Ayu, Hirowatari Miayu, Abe Yukino, Kaneko Ginji
język: japoński
barwa: kolor