Japonia/Korea

Fukuoka

reż. Zhang Lu
Korea Południowa, Japonia 2019, 85’
Napisy: polskie i angielskie

Przeszłość zawsze znajdzie sposób by wedrzeć się w naszą spokojną i ustabilizowaną teraźniejszość. W filmie Zhanga Lu będą musieli się z nią zmierzyć Jea-moon i Hae-hyo. Za studenckich czasów byli dobrymi przyjaciółmi jednak poróżniła ich miłość do Soon-yi. Dziewczyna z dnia na dzień zniknęła, zaś drogi przyjaciół się rozeszły. Teraz, po niemal trzydziestu latach od tamtych wydarzeń, do księgarni Jea-moona przychodzi tajemnicza młoda kobieta, So-dam, i proponuje mu wspólny wyjazd do Fukuoki. Podróż będzie okazją nie tylko do wejrzenia w bolesną przeszłości, ale również do odkrycia wielu nowych, położonych gdzieś na granicy snu i jawy historii.

W Fukuoce Zhang Lu powraca zarówno do ukazywania skomplikowanych relacji między bohaterami jak i do portretowania życia Koreańczyków na obczyźnie. Tu, wewnętrzne zagubienie i chaos, są wyjątkowo tożsame z wizjami Honga Sang-soo, bo i bohaterowie nie żałują mocnych trunków, by spróbować się otworzyć i być może porozumieć. Intrygujące dialogi, przerywane od czasu do czasu kłótniami dawnych przyjaciół, prowadzą nas przez zewnętrzną warstwę narracji. Ta wewnętrzna – tworzona za sprawą realizmu magicznego, którego reżyser jest wielkim miłośnikiem – nadaje wydarzeniom niesamowitej głębi, pozwala wprowadzać postacie, duchy, tworzyć i mylić tropy. Oniryczna atmosfera sprawia momentami, że niczego nie możemy być pewni. Przecież ostatecznie wszyscy jesteśmy duchami.

Sławomir Wasiński


Nagrody i Festiwale

Faro Island Film Festival 2021 – najlepszy scenariusz oryginalny

Seanse

Kino Kameralne Cafe w dniach 20 września o godz. 14.15 oraz 28 września o godz. 15.00.

Zhang Lu

Koreańczyk urodzony w Chinach w 1962 roku. Zasłynął tam jako autor powieści i krótkich opowiadań. Wykładał także chińską literaturę na Uniwersytecie w Yanbian. Jego pierwszy krótkometrażowy film powstał w wyniku zakładu z przyjacielem-reżyserem. Od tamtego czasu lubi powtarzać, że rozwiódł się z literaturą i poślubił kino. W swoich produkcjach skupia się głównie na portretowaniu Koreańczyków żyjących w Chinach. Jako ceniony reżyser filmów niezależnych gości ze swoją twórczością na festiwalach całego świata.

Wybrana filmografia

2003 Tang shi / Tang Poetry
2005 Ziarno w uchu / Mang zhong / Grain in Ear
2008 Iri
2010 Dooman River
2014 Gyeongju
2016 Cichy sen / Chun-mong / A Quiet Dream
2021 Yanagawa

Twórcy

reżyseria: Zhang Lu
scenariusz: Zhang Lu
zdjęcia: Park Jung-hoon
montaż: Lee Hak-min
obsada: Kwon Hae-hyo, Yoon Jea-moon, Park So-dam, Yamamoto Yuki
producent: Zhang Lu, Oh Se-hyun, Wu Yanyan, Yang Jin
produkcja: Lu Films
język: koreański, japoński, mandaryński
barwa: kolor