Kinoteatr

Teatr 1

Theatre 1 / Engeki 1
reż. Sōda Kazuhiro
Japonia, USA 2012, 173’
Napisy: polskie i angielskie

Teatr 1 (trzecia część z serii kina obserwacyjnego / Observational Film Series #3) to pełnometrażowy film dokumentalny, który przedstawia z bliska świat Hiraty Orizy, czołowego japońskiego dramatopisarza i reżysera, oraz jego zespół teatralny Seinendan. Obraz ten zaprasza publiczność do ponownej refleksji nad fundamentalnymi, aczkolwiek wciąż aktualnymi pytaniami: Czym jest teatr? Dlaczego istoty ludzkie odgrywają role?

Hirata w swoich teoriach twierdzi, że „Każda ludzka istota jest stworzeniem, które odgrywa role. To tak zwane prawdziwe ja jest jedynie iluzją. Mamy tylko różne persony”. W swoich sztukach stroni od jakichkolwiek wyrażeń ideologicznych, a skupia się przede wszystkim na misternym przedstawieniu „przypadków” ukrytych w naszej codzienności. Reżyser uważa, że „już samo nasze istnienie jest spektakularne i niezwykłe”.

W przeciwieństwie do formalnego języka „teatralnego”, Hirata pisze swoje dialogi w języku codziennym, a aktorzy nie odtwarzają wystylizowanych ruchów i manier, a raczej zwykłe ludzkie zachowania. W jednej ze scen aktorzy prowadzą jednocześnie kilka dialogów, często stojąc plecami do publiczności. Dzięki temu zabiegowi sztuki Hiraty można oglądać jako dokładne pełnowymiarowe modele świata rzeczywistego, w którym żyjemy.


Nagrody i festiwale

Nantes Three Continents Festival 2012 – najlepszy film (nagroda Młodego Jury)

Sōda Kazuhiro

Urodził się w 1970 roku. Mieszkał w Japonii do 1993 roku, kiedy przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął swoją karierę filmową. Po wyreżyserowaniu wielu filmów dokumentalnych dla japońskiej telewizji NHK, Sōda zaczął tworzyć niezależne pełnometrażowe dokumenty. Sōda Kazuhiro jest zdobywcą Nagrody George’a Fostera Peabody’ego oraz laureatem Nagrody im. Marka Nowickiego za życiowe zasługi, którą przyznała mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Tworzy filmy dokumentalne w nurcie kina obserwacyjnego, ale według własnych „Dziesięciu przykazań”. Zgodnie z nimi reżyser nie może prowadzić badań, ani pisać streszczeń przed rozpoczęciem zdjęć. Jego najnowszy film Zero otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych w Berlinie oraz Nagrodę za Najlepszy Film na Festiwalu Trzech Kontynentów w 2020 roku. Jest także autorem ośmiu książek, które opublikowano w Japonii.

Wybrana filmografia

2007 Kampania / Senkyo / Campaign (doc.)
2008 Seishin / Mental (doc.)
2010 Pokój / Peace (doc.)
2013 Kampania 2 / Senkyo 2 / Campaign 2 (doc.)
2015 Fabryka ostryg / Kaki kōba / Oyster Factory (doc.)
2018 Morze Wewnętrzne / Minatomachi / Inland Sea (doc.)
2020 Zero / Seishin 0 / Zero (doc.)

Twórcy

reżyseria: Sōda Kazuhiro
scenariusz: Sōda Kazuhiro
zdjęcia: Sōda Kazuhiro
montaż: Sōda Kazuhiro
obsada: Fukada Kōji, Furutachi Kanji, Hirata Oriza, Matsuda Hiroko, Shiga Kōtarō, Yamauchi Kenji
producent: Sōda Kazuhiro
produkcja: Laboratory X
język: japoński
barwa: kolor