Wydanie:  Nuhikun – Wskazówki dla poddanych 


Ścieżka dźwiękowa do sztuki teatralnej Terayamy Shūjiego, Nuhikun – Wskazówki dla poddanych, legendarnej japońskiej trupy Tenjō Sajiki, zostanie po raz pierwszy wydana na winylu przez Devoted Art Propaganda. Album jest pierwszym oficjalnym wydaniem muzyki do sztuk Tenjō Sajiki poza Japonią. Premiera odbędzie się 19 października 2021 roku, po streamingowanej premierze podczas InlanDimensions International Arts Festival 2021. Album ukaże się w formacie 2x12” gatefold vinyl i będzie limitowany do 300 kopii. Winylowe wydanie Nuhikun – Wskazówki dla poddanych jest dostępne w przedsprzedaży – wyłącznie dla uczestników InlanDimensions.

J • A • Seazer jest uznanym przez krytyków kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, a także współreżyserem sztuk Terayama Shūji i liderem trupy teatralnej Laboratory of Theatre Play Ban'yū Inryoku. Seazer łączy eksperymentalny rock z awangardowym teatrem. Jego flagowe ścieżki dźwiękowe to Heretycy (1971), Statek głupców (1976), Shintokumaru (1978). Skomponował także muzykę do filmów fabularnych Tearayamy, takich jak Boxer (1977), Death in the Country (1974) i Farewell to the Ark (1984). Jego rock opera do anime Revolutionary Girl Utena dała mu uznanie także w mainstreamie i doprowadziła do licznych odniesień w adaptacjach scenicznych i filmowych. Występował także na żywo do 2018 roku ze swoim zespołem J • A • Seazer i Akuma no Ie.

Nuhikun – Wskazówki dla poddanych przenosi widza do sadomasochistycznego uniwersum łączącego elementy surrealizmu, pracy ze snami i Brechtowskiego Verfremdungseffekt. Przy akompaniamencie fantastycznych maszyn, rockowej muzyki i operowych ech sztuka zachwyciła publiczność światem cudów i wizualnej brawury awangardowego reżysera. Tę farsę pana i niewolnika określa nie tylko teatralny dialog, ale także ruchy aktorów w rytm rockowo-operowego pulsu. Scenerię tworzą różnego rodzaju rekwizyty maszynowe. Ustawione pośrodku krzesło, które do końca pozostaje puste symbolizuje nieobecność prawdziwego pana. Jak w wielu sztukach Terayamy, brak głównego filaru przyczynia się do rozpadu.

Premiera Nuhikun – Wskazówki dla poddanych zbiega się z tegoroczną internetową edycją InlanDimensions International Arts Festival. W 2019 roku Nuhikun – Wskazówki dla poddanych w wykonaniu Laboratory of Theatre Play Ban'yū Inryoku zostało postawione w Polsce w ramach InlanDimensions, zorganizowanym by uczcić stulecie polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Wystawiona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, adaptacja J • A • Seazer a zyskała ogromne uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności. Była porównywana do wybitnego polskiego XIX-wiecznego dramatu Nieboska komedia Zygmunta Krasińskiego, ze swoim postawionym na głowie, erotycznym i dekadenckim posmakiem.