Nowe Trzy Siostry

Hiroshi Koike Bridge Project (Japonia)


Scenariusz

Koike Hiroshi (adaptacja Antona Chekhova Trzy siostry)

Reżyseria

Koike Hiroshi

Kostiumy

Tamura Kaori

Muzyka

Matsumoto Junichi

Scenografia

Koike Hiroshi

Choreografia

Koike Hiroshi

Oświetlenie

Uekawa Mayumi

Rekwizyty

Mori Seiichirō

Występują

Teshirogi Hanano, Fukushima Azusa, Kai Minasu

Premiera

2019

Czas trwania

60 minut


O spektaklu

Sztuka Nowe Trzy Siostry przedstawia życie kobiet w Japonii w nowym tysiącleciu. Kobiety znajdują się w przełomowym momencie obecnej epoki, uwikłane w szybki rozwój technologii, przemiany gospodarcze i polityczne oraz globalne zmiany środowiskowe. Jak kobieta może żyć jako „nowy człowiek”? Trzy siostry poddają w wątpliwość swoje życie i potrzeby. Ich wewnętrzny dialog został ukazany poprzez intensywną cielesność i wybuchową energię. Spektakl ma wiele humorystycznych momentów, łączących pantomimę, piosenkę i improwizację. Nieprzerwana, pełna wigoru ekspresja trzech aktorek wprawi publiczność w oszołomienie i na nowo zdefiniuje styl Czechowa.

Spektakl Nowe Trzy Siostry był wykonywany przez Pappa TARAHUMARA najpierw w latach 2005–2009, został wtedy wystawiony w ponad 150 lokalizacjach w 25 krajach. W 2019 roku Koike dostosował spektakl do obecnych realiów. Nowe Trzy Siostry wystawiano w różnych miejscach – od audytoriów i galerii po szkoły podstawowe – i dla publiczności w szerokim przedziale wiekowym.

Koike Hiroshi Bridge Project

Japoński reżyser teatralny Koike Hiroshi rozpoczął projekt w czerwcu 2012 roku. Koike był dyrektorem nieistniejącego już zespołu sztuk widowiskowych, Pappa TARAHUMARA.

Projekt HKBP skupia się na odzyskiwaniu ciała i pielęgnowaniu kreatywności. Jego celem jest współpraca z ludźmi ze wszystkich środowisk, aby poprzez uprawianie sztuki w dowolnej przestrzeni zbadać możliwości bardziej zróżnicowanego i otwartego społeczeństwa.

Koike Hiroshi

Założyciel Pappa TARAHUMARA (1982–2012). Napisał, wyreżyserował i ułożył choreografię do 55 produkcji Pappa TARAHUMARA, prowadząc całe pokolenie w japońskich sztukach scenicznych do przekraczania granic gatunków w aktorstwie, tańcu, sztuce i muzyce. W 2012 roku uruchomił projekt pod nazwą Hiroshi Koike Bridge Project (HKBP), którego misją jest realizacja we współpracy z innymi artystami przedsięwzięć opartych na edukacji, popularyzacji i kreatywności. W ramach HKBP Koike napisał, wyreżyserował i ułożył choreografię do 21 produkcji w całej Azji. Reżyser tworzył w 10 krajach, a jego spektakle zostały wystawione w ponad 40. Był zapraszany do współpracy z artystami z całego świata. W jego warsztatach, koncentrujących się na odzyskiwaniu ciała fizycznego, brali udział zawodowi artyści jako część szkolenia aktorskiego, a także publiczność w Japonii i za granicą w ramach rozwijania kreatywności. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Fundacji Kulturalnej w Tsukubie, przewodniczącego Azjatyckiego Forum Sztuk Performatywnych oraz członka Komitetu Fundacji Japońskiej (2005–2011). Wykłada na Uniwersytecie Sztuki Musashino, gdzie jako pierwszy reżyser teatralny został powołany na Wydział Scenografii, Wystawiennictwa i Projektowania Ubioru. Jest również dyrektorem i założycielem Instytutu Sztuk Performatywnych, instytucji edukacyjnej kształcącej artystów oraz autorem dwóch książek. Jedna z nich to zbiór esejów na pograniczu sztuki i socjologii Słuchaj głosu ciała(Listen to the Voice of the Body), a druga, zatytułowana Teoria sztuk performatywnych „Fūshi Kaden” XXI wieku (Performing Arts Theory –  “Fūshi Kaden” for the 21st Century), przedstawia jego teorię reżyserii. Pierwsza antologia jego sztuk Podróż w noc i koniec świata (Journey to Night and the End of the World) ukazała się w 2018 roku.